Home

Ušami hudobníkov

Táto rubrika je už v Mortal zine celkom zabehnutá. Znova som pustil pár skladieb našim hudobníkom. Dnes hodnotia Roman Špatný (DEPRESY) a Báro Barančík (PATHOLOGY STENCH):

(A ja len pripomínam, že je už staršieho dátumu... Roger)

DAR SEMAI
/Chosen/

Báro).
Dobrý klasický thrash-black s dobrým basákom, šikovným bicmanom. Trochu otrepané gitarové ťahy. No, vcelku dobré.

Roman). Je tam počuť Švédsko od prvého tónu. Neviem, ale o akú kapelu ide. Celkom slušne zahrané, ale spevák na mňa pôsobí dosť nevyspievane. Nepáči sa mi tento druh spevu. Taký nevýrazný murmur. V poslednom čase som podobných kapiel prejedený. Žiaden výrazný nápad. Dobrý priemer.

NIGHTWISH
/Wishmaster/

Báro).
Toto nie je zrovna moja parketa. Klasický doom, kde spev tvorí 80% hudby. Spev je ozaj kvalitný a super prevedený. Ostatné je podriadené dominancii vokálu. Gitarové riffy, ktoré som počul už asi tisíckrát. Ale účelné!

Roman). Toto je už podstatne lepšie. Umením by som to ale nenazval. Také gýčovité, ale vskutku slušné prepojenie vážnej hudby s heavy metalom na typický germánsky spôsob. Podobnú hudbu nepočúvam, ale keďže sú to asi Nemci, tak to bude asi Haggard. Je z toho cítiť profesionalita všetkých zainteresovaných. Výborne zaranžované, zaspievané, zahrané. Hurá na kone!

NOMAD
/The Pile Of Burning Roses/

Báro).
Nášlap s brutálnou maskou! Agresívne s dostatočnou nenávisťou, aby Vám to nasekali do hlavičiek.

Roman). Toto začína riffom, ktorý už použilo tisíc kapiel pred nimi. Pokračuje to dosť hutným stredným tempom, v akom sa nesie väčšina tejto skladby s občasným zrýchlením. Neviem, čo je to za kapelu, ale charakterizoval by som to ako priemerný hutný death metal s ukričaným murmurom striedajúci sa so škrekom. V tejto polohe spevu to vyznieva oveľa profesionálnejšie. Celkovo však slabý priemer. Dosť mi to pripomína rannú tvorbu bratislavských Testimony.

UNANIMATED
/Ocean Of Time/

Báro).
Typická severská melodika s dobre prepitým a prefajčeným chrapľavým hlasom. Zvuk taktiež klasický sever. Možno trochu nudné naťahovanie jednoduchej gitarovej linky.

Roman). Áno, tu je cítiť veľa energie od prvých tónov. Aj keď je to ďalšia z kapiel tzv. goteborského štýlu, je jedna z naozaj mála mladých kapiel, ktoré majú vo svojej tvorbe potenciál semtexu! Skvelá rytmika. Škoda, že už neexistujú. Unanimated!!!

TYPHOID
/Sudden Death/

Báro).
Zodpovedný nátresk s brutálnou zvrhlosťou.

Roman). Toto tiež neviem, čo je za kapelu, asi nejaká americká. Brutálny death metal s total kanálovým vokálom. Niečo na spôsob dánskych Illdisposed, ale nie až tak presvedčivé. Podľa spôsobu hry a aranžovania by som si tipol, že sa jedná o pomerne mladú kapelu, ktorá s výborným albumom ešte len príde, ale aj tak je to dosť dobré. Osobne by som si ale radšej pustil Dementor, ktorí to zahrajú jednou rukou v riti.

FACE OF AGONY
/3 Minutes Of Wrath/

Báro).
Agresívna thrash sekačka so zvukom a štýlom pripomínajúca zlaté thrash časy konca 80-tych a začiatku 90-tych rokov. Skvelý škrekot hlasiviek!!!

Roman). Čo povedať o tomto? Má to dravosť, je to brutálne, je to dobre zahrané a na tento štýl aj odspievané. Také brutálne HC. Na koncerte je to skvelá príležitosť na vyskákanie, ale podobné veci nemusím.

VOMITORY
/Forever In Gloom/

Báro).
Nekompromisný krásny brutálny nátresk. Kvalitný zvuk. Super muzika.

Roman). Neviem, ako sa to volá, ale je mi to dosť známe. Je to naozaj dobré, až na ten sedlácky murmur. Ako by som počúval starý Napalm Death (ktorý milujem) s atmosferickými prvkami. Podarené!

DISINCARNATE
/Beyond The Flesh/

Báro).
...je to s prehľadom spracovaný klasický death metal.

Roman). Áááá, kurva... výborné. Dám za to ruku do ohňa, že je to nejaký nový Gorguts. Strašne nedocenená kapela. Prvý album týchto Kanaďanov je jeden z vôbec najlepších albumov v death metale. Tak to má vyzerať. Naozaj skvelí muzikanti, ktorý jasne vedia, čo chcú. Aj bez použitia klávesov a samplov to má atmosféru ako sviňa. Už počujem, ako praská sedem pečatí a skrz dimenzionálnu bránu vstupujú mocnosti vonkajších svetov, aby tu raz a navždy zriadili poriadok.

MERCYLESS
/Naked Forms/

Báro).
Niečo z mojich obľúbených sekačiek. Majú hlavu aj pätu. Veľmi kvalitné!!!

Roman). Tiež slušné. Oveľa viac mi sedí zafarbenie hlasu týmto smerom, ako by sa mal za každú cenu nútiť do nevýrazných murmurov. Zvuk je trochu suchší, ale aj tak je to slušný nárez. Je to tiež také zámorské prevedenie death metalu. Niečo ako Monstrosity, len menej psychopatické, čo mne osobne dosť chýba.

PAIN
/Dark Fields Of Pain/

Báro).
Skvelá atmosféra do ponurej záhady temnoty. Výborný vokál. Perfektne vyprodukovaná ponurosť. Reže mi táto vec.

Roman). Poriadne chemický zvuk gitár, ale zato veľmi originálny, podporený klávesami. Veľmi atmosferická vec. Spev je tu položený ešte nižšie ako nízko. Neviem čo to je, ale je to veľmi dobré, aj keď je to mohutne podobné na Type O Negative... hlavne kvôli spevu.

CONTROL DENIED
/Expect The Unexpected/

Báro).
Vždy sa mi páčili kvalitné heavy-thrash kapely. Zvukovo to lezie veľmi dobre do sluchovodov. Veľmi kvalitný skutočný metal so všetkým, čo má byť k poriadnej kovadline.

Roman). Nepočul som to ešte, ale toto bude určite Chuckov projekt Control Denied. Keby tam bol iný spev, kľudne to mohol vydať ako Death. No neviem, hudobne, teda inštrumentálne je to dokonalé, ale pripadá mi to také nasilu. Taký prevrat, aký spôsobili albumy Leprosy alebo Spiritual Healing sa mu už asi napodobniť nepodarí.

SODOM
/Agent Orange/

Báro).
Paráda, paráda... krásna agresivita, nekompromisný náter od skvelého Sodom. Evokuje to vo mne spomienky na ponašívané riflovky, obtiahnuté gate... Aj naživo sú skvelí, keď sme s nimi hrali na Dynamo CZ. Sú jednoducho ortodoxní thrashmans!!!

Roman). Čo dodať, moja mladosť. Oranžový agent. Na tú dobu neskutočne rýchle. Výborný, ale výborný je vokál. Dnes niečo také produkuje Immortal. Bola to naozaj metalová doba. Spomínam si ako sme v začiatkoch drvili na skúškach skladby od Sodom. Až do 2. triedy na strednej som nosil celochrbátovú nášivku Sodom. Aj dnes si tento album rád vypočujem. Je stále zaujímavý.

CANNIBAL CORPSE
/Staring Through The Eyes Of Dead/ -live-

Báro).
Brutálny nátresk, ktorý mi plne vyhovuje. Režú beštiálne do živého a riadne to cítiť. Fakt dobrý death metal.

Roman). Netreba nič dodať. Absolútny kult. Čistá brutalita v hudobnej podobe. Jedni z mála ľudí, ktorý dokazujú svetu, že aj brutálny death metal hrajú špičkoví hudobníci a povznášajú tento štýl do roviny umenia. Všetci pseudo jazzmani, bluesmani a neviem akí umelci sa môžu posrať, pochcať, pogrcať a zdochnúť. Takto zahraný koncert?! Naozaj po piči.

Pripravil MURPHY pre Mortal zine.

Napíšte Murphymu

Home