Home

SYNTHETICALLY REVIVED

Synthetically Revived, zľava Boris-bicie, Peťo-basa, Rado-gitara, Fero-vokál

Kapela SYNTHETICALLY REVIVED vznikla v roku 1999, takže je to ešte pomerne mladá kapela, ktorá sa venuje brutálnejšiemu death metalu na US štýl. Kapela sa rozhodla natočiť 4-skladbové promo CD (jeho recenziu si môžete prečítať na inom mieste) a s ním vtrhla na našu death metalovú scénu ako uragán. Nedalo mi to, aby som sa nespojil s gitaristom Radom a neprehodil pár slov:

Nazdar Rado, ako sa darí?
Čaves a dík za prejavený záujem. Darí sa fakt v norme, takže môžem povedať, že OK.

Vznikli ste v roku 1999, takže ste pomerne mladá kapela. Vaše prvé demo by malo vyjsť u Immortal Souls Prod.?! Kedy sa ho dočkáme?
Áno, vznikli sme v lete 1999. V apríli 2002 sme nahrali naše prvé promo demo, ktoré rozširujeme v promo CD podobe. Pôvodne sme boli dohodnutí na vydaní nášho dema u ISP, no viazne medzi nami komunikácia a ani poriadne neviem, či ešte Juraj vyvíja nejakú vydavateľskú činnosť.

Keď už sme pri tom ISP. Vraj Vám Absint prod/distr. zakázali hrať na koncerte Dying Fetus a Monstrosity, práve preto, že ste v spojení s ISP?!
Viem akurát, že chalani z Intervalle Bizzare, ktorí dohadzovali tento koncert na Slovensko mali záujem, aby sme sa aj my zúčastnili tohto koncertu. Firma Absint bola samozrejme proti, keďže nemajú dobré vzťahy s ISP a my sme zrovna v tom čase mali vydávať u ISP naše demo. Nakoniec sme sa ale zúčastnili tohto setu v Prahe, kde bolo moc super a chcem sa za to Intervallom touto cestou poďakovať.

Nemyslíš, že takéto žabomyšie vojny len scénu poškodzujú? Ozaj, čo si myslíš o slovenskej scéne? Ja som toho názoru, že to tu ide pekne dole vodou...
Určite to našu scénu len poškodzuje, myslím, že by nás aj v zahraničí brali oveľa vážnejšie, ak by to tu fungovalo viac na vzájomnej podpore a poctivosti a nie o vzájomnom súperení a vedení žabomyších vojen. No i napriek tomu nám našu scénu stále rád a verím, že sa tu nájde ešte stále dosť super ľudí.

Demo ste nahrávali v Moonset štúdiu. Ako ste spokojní s prácou Pappovcov a s celkovým výsledkom?
Demo sme točili presne 15.-17. apríla (to je fajn, 16.4. som mal narodeniny ha-ha, pozn. Murphy) v Moonsete. Na to, že sme boli v štúdiu po prvýkrát nám robota išla naozaj celkom od ruky a s celkovým výsledkom sme dosť spokojn9. Dosť veľkú zásluhu na tom má aj M. Papp, s ktorým sme vychádzali moc priateľsky a sme s jeho prístupom a prácou moc spokojní.

Ako prebiehalo nahrávanie? Máte iste aj veselé zážitky?!
Celé sme to zmákli za 2 aj pol dňa. Prvý deň sme nahrávali bicie a basu. Druhý deň gitaru a spev a na tretí deň sa už len mixovalo a robil mastering. Samozrejme sme zažili aj kopec srandy. V štúdiu bol s nami aj Vlado z Cremation zinu, ktorý zaznamenával naše veselé zážitky na kazetu.

Zatiaľ som Vaše demo nepočul, tak mi ho môžeš trocha priblížiť...
Takže demo obsahuje intro a 4 skladby o celkovej dĺžke 14:22. Rozširujeme to ako promo CD s farebným obalom a základnými údajmi o kapele. Štýlovo ide o brutal death metal silne nasiaknutý us death grind školou. Jeden kus ti posielam, takže názor si už musíš urobiť sám.

Synthetically Revived, zľava Peťo-basa, Fero-vokál, Rado-gitara, Boris-bicie

Ok, môj názor nájdete medzi recenziami v tomto čísle Mortal zine... (a môj tu na Rogeri :o) pozn. Roger) Vravel si, že sa hlásite k brutálnemu death metalu us školy. Ktoré bandy Ťa najviac ovplyvnili?
Od samého začiatku sme mali jasný smer a predstavy o našej tvorbe. Všetci štyria sme sa zhodli s rovnakým cítením pre tento štýl muziky, počúvame tento štýl a chceme ho aj hrať. Ovplyvnilo nás viacero kapiel, no myslím, že za najväčší zdroj inšpirácie považujeme hlavne spolky ako Suffocation, Pyrexia a z tých novších vecičky ako Disgorge, Devourment, Malignancy...

Keď už sme pri tom death metale. Myslíš, že sa v death metale dá ešte prísť s niečím novým? Tak sa mi zdá, že všetky bandy v poslednej dobe znejú tak nejako podobne, nemyslím tým zvukovo, ale formou, akou je death metal zahraný. Dnes už sa určite nedá byť brutálnejší a ani rýchlejší, to všetko tu už bolo...
Myslím, že áno, ešte stále sa dá zaujať a prísť s niečím novým. Vezmi si trebárs INTERVALLE BIZZARE. Ich muzika je silne ovplyvnená US scénou a podľa mňa znejú dosť originálne. A takých kapiel sa nájde viac. Nám v podstate ani nejde o nejaké novátorstvo. Držíme sa zabehnutých postupov a chceme len hrať veľmi brutálne a technicky. To záleží od danej kapely, akým smerom sa chce uberať. Myslím, že studňa nápadov v death metale ešte nie je vyčerpaná a ešte nás pár kapiel prekvapí.

V kapele si jediný gitarista. Nerozmýšľate o druhom?
Nikdy sme nad tým veľmi neuvažovali. Zatiaľ nám to takto stačí aj s jednou gitarou. Mnoho kapiel v tejto oblasti tak funguje.

Prejdime teraz k iným veciam, no tie sa tiež týkajú hudby. Takže najskôr by ma zaujímal Tvoj názor na napaľovanie CD. Ako sa na to dívaš ako hudobník a ako fanúšik. Nemyslíš, že dnešné ceny CD sú zbytočne prehnané?
Áno, tiež si myslím, že dnešné ceny CD sú zbytočne prehnané, takže dochádza k tomu, že si ľudia radšej tieto nahrávky napaľujú. Ja sa snažím CD originály kupovať na ug. Koncertoch v distrách, kde sa dajú zohnať za podstatne rozumnejšiu cenu, takže je to ešte celkom v pohode. Samozrejme si zase nemôžem dovoliť utratiť všetky prachy na origináloch, takže si tiež občas nejaké tie vecičky napálim. Podľa mňa je to takto v pohode. Snažím sa aj podporiť, aj ušetriť.

Čo hovoríš na letné festivaly? Bol si tento rok na nejakom? Čo hovoríš na úroveň týchto podujatí?
Mám veľmi rád letné festivaly. Už dlhé roky pravidelne navštevujem tieto veľké letné hudobné podujatia. Úroveň je vždy skvelá a najviac sa teším, že môžem postretať všetkých tých kamošov, s ktorými som celý rok v kontakte cez poštu alebo telefón. Tento rok som bol na OBSCENE FESTE a BRUTAL ASSAULTE. Bolo naozaj super! Trochu ma mrzí, že sa nepodarilo uskutočniť kultový NUCLEAR STORM, ktorý mal tento rok problémy s priestormi.

Aký máš vzťah ku svojmu mestu a vlastne k celému Slovensku? Keby si si mohol vybrať, kde by si chcel žiť?
Mám rád svoje rodisko a okolie. Mám tu svojich priateľov, rodinu, prácu a určite by som zatiaľ nemenil. Slovensko je pekná krajina. Chcel by som sa dostať na mnohé miesta, keďže rád cestujem, ale fakt asi len ako turista, neviem, či by som si zvykol na dlhodobý život mimo Slovenska.

Čo hovoríš na korupciu na Slovensku? Myslíš, že sa tu nachádza človek, ktorý sa nedá skorumpovať?
To už je horšia stránka tejto krajiny. Korupcia tu má silné postavenie a fakt neviem, či by sa tu našiel človek, ktorý by sa nedal skorumpovať.

Aký máš názor na politiku a ozaj, pôjdeš voliť?
Možno je to chyba, ale o politické dianie sa veľmi nezaujímam, nerozumiem politike. Sledujem politiku len zbežne kvôli všeobecnému prehľadu. Voliť som samozrejme bol, takže už som len zvedavý, čo nám vláda prinesie pekného na štyri roky.

Do akej miery je pre Vás dôležitý image?
Snažíme sa imidžovo zapadnúť k danému štýlu muziky, myslím, že to tak robí každá kapela.

Pamätáš sa ešte na prvú nahrávku, ktorá Ťa priviedla k metalu?
Nespomeniem si už konkrétne, ktorá to bola, no viem, že to boli určite albumy od kapiel ako Metallica, Iron Maiden a podobne. No pamätám sa na svoju prvú kúpenú platňu, bola to Morbid Angel - Altars Of Madness, a potom vecičky ako Slayer - Reign In Blood, Sepultura - Morbid Visions a podobné veci.

Ako si sa cítil, keď si sa dozvedel o smrti Chucka Schuldinera?
Kapelka DEATH bola tiež jedna z tých, ktorá ma uviedla do tajov metalu. Doteraz si pamätám, akú som mal radosť, keď sa mi podarilo kúpiť ich album Scream Bloody Gore. Chucka Schuldinera určite možno považovať za osobnosť, ktorá stála pri zrode death metalu. Jeho tvorbu som mal rád, bol skvelý hudobník a skladateľ a nebyť choroby, ktorá ho zložila, určite by nás ešte pár skvelými dielami obdaril. O jeho smrti som sa dozvedel pár dní nato od kamošov. Viem, že sme sa o tomto dlhšie rozprávali. Aj keď už nie je medzi nami, zostali tu po ňom jeho diela, ktoré nám budú pripomínať, že tu raz bol, česť jeho pamiatke!!!

(Murphy)

Napíšte Murphymu

Home