Home

Pardubice – Klub Ponorka, 13. november 2002, vstup 100,-

SQUASH BOWELS
ABORTION
NEEDFUL THINGS

I když se jednalo o první zastávku společného turné SQUASH BOWELS a ABORTION, nebyla undergroundová akce, pořádaná Čurbym v zapadlém klubu v Pardubicích, podpořena dostatečným množstvím fans. Extrémní večer, pro všechny čuníky, kteří si libují v zabahněném hudebním chlívku zvaném grindcore. Nutno podotknout, že účast byla tak slabá, že parket byl povětšinu času poloprázdný, o nějakém kotli nemůže být ani řeč. Začínalo se s obligátním hodinovým zpožděním, jako první se chopili nástrojů místní NEEDFUL THINGS. Popravdě řečeno mě vůbec nepřekvapili. Věděl jsem, že se jedná o chaotický bordel, ale tiše jsem doufal, že na sobě třeba trochu zapracovali. Bohužel nikoliv. Kdyby někdo viděl tuto kapelu poprvé, mohla by na něj působit začátečnickým dojmem, což sice není, ale na mě tak bohužel působila. Špatný zvuk, nevýrazný zpěv a instrumentální prázdnota. Nepochytil jsem ani žádný jasný význam textů. Jedinou světlou chvilkou, která mě zaujala, byla pomalá dunící pasáž jedné skladby, která spolu s řvaným vokálem připomínala depresivní sludge core.
Do sálu se nenahrnuli žádní opozdilci, jak tomu bývá zvykem, tudíž slovenští grindoví zasloužilci ABORTION hráli stále před téměř prázdným parketem. Sotva spustili, byl vidět ten rozdíl mezi předcházející kapelou. Instrumentálně se sice pohybují ve stejným vodách, ovšem jejich styl je nápaditý, barevný a podpořen dobrým zvukem a notnou dávkou jejich vždy přítomného humoru, působil jako nejpříjemnější část večera. Však také místní punkoví ožralové, pařili o 106, i na skladbu „Punk is dead“. Ano, hvězda slovenského mince core opět zazářila, tak jak činí již přes 10 let. Neopomněli sdělit nějaké to politické poselství a potěšit několika covery, Scum od Napalm Death a blíže neidentifikovatelným kouskem od ENT. Zpěvák nepochválil publikum za hustý nikotinový odér, který vadil i mně, poněvadž se v něm nedá pařit, aniž by člověka nepálily oči a nesmrděl jako Ruda Pivrnec. Jak bezohlední jste kuřáci!
Hlavní program obstarali polští SQUASH BOWELS v obměněné sestavě. Chroptící basák Artur, nastoupil v kápi popravčího mistra, kytarista vypadal, jako že se vyválel někde na hromadě uhlí. Celé vystoupení se neslo v maximálním tempu grindcorové brutality. Dva vokály, jinak základní sestava, kytara, basa, bicí. Došlo také na covery od kapel Neuropathia a Incarnated, odkud vlastně přišli noví členové. Trochu mě zklamalo, že se Arthur ani za ta léta nenaučil pořádně zpívat a pořád používá krabičku s hlasem predátora. Nejvíce to bylo znát v coverech již zmíněných kapel, které se nesly v deathovějším duchu. V tomhle případě bylo přesně slyšet, že zpěv není správně rytmicky sladěný s hudbou, jak to má v death metalu být, ale že je to nakřáplý chaotický řev. Ovšem u takhle prasáckého, kanálního spolku to zase tak nevadí, že. Žádný přídavek se nekonal, protože nebylo dost hrdel, která by si ho vyřvala. Právě návštěva akcí menšího formátu a vzájemná podpora tvoří underground. Pokud budou všichni chodit jenom na velké akce, bude koncertů méně a budou dražší, protože takový způsob organizace, vhání pořadatele do náruče nemilosrdných zákonů tržního hospodářství. PODPORUJTE LOKÁLNÍ UNDERGROUNDOVÉ AKCE!!!

(xaldax)

Napíšte xaldaxovi

Home