Home

SARANG MAUT ZINE

V kauze predmetného undergroundového plátku s tak rituálnym krycím menom lovili naše chápadlá až v exotickej Malajzii. Obeťou v sieti bol jeho vydavateľ, vystupujúci ako istý Carcass Satanic:

Čau mŕtvolo! Boli začiatky Tvojho plátku prirodzeným rituálom?
Tento zine som začal robiť v roku 1995. No už od roku 1993 som prispieval materiálom do pár zinov z okolia. Môj zine sa venuje akémukoľvek druhu metalu, už od prvého čísla až po dnes. Píšem ho v angline a sem-tam niečo pridám v miestnom jazyku pre lokálne kapely. Nasledujúce čísla budú písané čisto v malajsko-indonézskom jazyku. Len pre informáciu Malajzia a Indonézia užívajú takmer rovnaký jazyk, presne ako u Vás a v Čechách. SARANG MAUT znamená v angline FATAL NEST (osudové hniezdo).

Aký bol hlavný dôvod pustiť sa do vydávania zinu z Tvojho pohľadu?
Skutočnosť bola taká, vystaviť celosvetovú podzemnú scénu poznaniu miestnym metalovým hlavám, a tým ju udržať nažive. Metal sampai tua... alebo metal až do smrti.

Ako si spomenul, dopisoval si do niekoľkých zinov, kto ďalší teraz spolupracuje s Tebou?
Momentálne sa všetkým zaoberám ja sám, veľmi mi to však vyhovuje a som spokojný.

Pohybuješ sa teda v malajskej scéne... prezraď, čo taká exotická scéna obnáša?
Malajskú scénu zachvátil veľký rozmach, oproti takým 3-4 rokom dozadu. Máme tony kapiel, zinov či labelov, ktoré fakt fungujú. Kapely sa pohybujú v množstve od štýlov thrash až po black. Pôsobí tu 10 labelov, ktoré vozia muziku do a z celého sveta. Veď len v susednej Indonézii je dnes aktívnych takmer 200 kapiel, no väčšina z nich je brutal death až grind core zamerania. O davy fans tiež nie je núdza, ahh vlasatí upíri... ha ha, ale takisto máme zapredané umelkyne, ahh tak sexy.. ah lízať im ich až do sucha... ha, ha...

Tak to už hej... ale povedz mi ako funguje Tvoja konkurencia?
Je tu tak 15 zinov, ktoré sa čestne snažia podporiť miestnu scénu. Ostatné sú zrejme pre zábavu, meno alebo ja neviem... Medzi tie najlepšie určite patria MORTAL FLAMES (vydavateľ však zahynul), RANDOM, NATHIAS, čisto black metalový NOCTURNAL SLAVES, malajská farebná verzia METAL TERUS a asi najstarší zine VORTEX FROM THE EAST s 21 číslami na konte.

Viem, že si vydal aj nejakú kompiláciu, takže teraz niečo k nej...
Áno, publikoval som niečo, čo predtým vyšlo na stránkach SARANG MAUT. Bola to MC kompilácia "Pontianak", kde boli zozbierané agresívne melodické matroše, hlavne black. Potom to bola kompilačka "Fatal Nest", kde boli brutal death bandy. Všetko som to vydal v mojom malom vydavateľstve NORTHERN WARRIOR PROD.

Podľa čoho vyberáš kapely, ktoré potom zaradíš na stránky zinu?
Ktorákoľvek kapela, keď mi zašle svoje materiály a zaujme, spravím interview a plne ich rád podporím... asi tak?!

Bol by z Tvojej strany záujem prezentovať kapely zo Slovenska? Myslím, že je tu čo ponúknuť...
Áno, zaujímam sa o Vašu scénu, no viem o nej málo. Menovite poznám jedného skvelého člena Mr. Michi z DESECRATED DREAMS. Viem, že je slovenská scéna silná a rýchlo sa vyvíja. Zdravím ctené labely EREBOS, METAL AGE, IMMORTAL SOULS atď. Tiež poznám aj scénu u Vašich susedov v Čechách. Kopec talentov.

Ktoré zo slovenských výtvorov si mal možnosť počuť a ako na Teba pôsobia?
Jasné, dostalo sa mi pár skvelých vecí od Vás. DEMENTOR je zabijácky death. DEPRESY je ďábelská vec, black metalu vládnu. SANATORIUM sú brutálni bohovia. DAYBREAK sú bujarí deathbangers... DESECRATED DREAMS... FACE OF AGONY ovládajú death-thrash... PATHOLOGY STENCH, alebo takí NOSTALGIA DREAMS...

Zdá sa, že si u nás ako doma!? Určite mi potom vieš zhodnotiť aj slovenskú podzemnú tlač...
No zo zinov poznám len tvoj skvelý MORTAL ZINE a tiež BLACK RITES (slovenskú verziu)...

Malajzia je pre našinca značne exotická, no málo poznaná krajina. Ako berieš život v tejto krajine?
Malajzia je krajina islamu, takže je dosť obtiažne páchať akési vylomeniny. To znamená menej zločinnosti a vrážd, čo je dobré. Verdikty za prehrešky sú u nás sakra tvrdé.

...a čo konkrétne Tvoje mesto?
Mesto leží na severe krajiny v lesoch, kde temnota vystupuje ponad kraj a robí ho osamelým. Strašne to tu milujem. A societu v okolí tvoria rodiny farmárov.

Ako vždy a každému... nedá mi nespýtať sa na krásu Vašich divožienok?
Máme tu plurálnu spoločnosť, určite však máme veľmi pekné ženy. Väčšina je ale zadaná a k tomu islamské holky majú odstránený klitoris, čo nie je ktoviečo na lízanie ha-ha...

Hmm, to je pre ne iste veľká škoda... takže si nútený vycestovať mimo krajinu?! Kde tráviš dovolenky?
V živote som nebol na nijakej dovolenke. Uvoľňujem pnutie len pri jamovaní a koncertoch. Mojím životom je metal...

Ideálne ukončenie... alebo chceš niečo dodať?
Tebe Murphy dík za rozhovor. Potešil a trochu aj prekvapil. Ak majú slovenské bandy záujem objaviť sa v ďalšom čísle SARANG MAUT, radím im, aby poslali svoje materiály. Každému bude odpovedané, česť je u mňa vždy výsostná. Ešte raz nazdar...

Contact:
C/o Carcass Satanic
Box 2733 KG.NAKO
063 00 K.N.KEDAH
MALAYSIA

(Murphy)

Napíšte Murphymu

Home