Home

PYAEMIA – Cerebral Cereal
Unique Leader Recs., 2000

hodnotenie: 9,5/10 (Fokus)

Keby tak legendárni Suffocation vedeli, akú búrku spôsobia na death metalovej scéne, určite by svoj rozpad zvážili. V poslednej dobe sa k ich posolstvu hlási skutočne množstvo kvalitných kapiel. Výnimkou nie je ani holandský objav Pyaemia, ktorí spolu so svojimi krajanmi Disavowed svoje duše upísali kultovému americkému brutal death labelu Unique Leader. Pyaemia začala svoju krvavú históriu písať už v roku 1998, keď na tmu sveta vychŕlila MCD Cranial Blowout, ktoré obsahovalo 5 zabijáckych skladieb. Po vydaní MCD kapela jednala s mnohými labelmi, medzi ktorými bol aj španielsky Repulse Records, známy napríklad vydaním albumu Inbreeding the Antropophagi od bohov Deeds of Flesh. Tí však na vydanie ich mini v tej dobe nemali dosť peňazí (Ó, aký netradičný problém...), a preto museli chalani hľadať ďalej. Osud bol však k Pyaemii skutočne milosrdný a nakoniec kapelu zaviedol práve do vydavateľstva, ktoré Deeds of Flesh vlastnia. Začala sa písať druhá kapitola vražednej kroniky Pyaemia.
Album Cerebral Cereal síce na svetovom UG trhu nie je žiadnou novinkou, no na Slovensku sa objavila iba prednedávnom. Deväť vysoko brutálnych skladieb nesúcich sa v duchu rýchleho technického death metalu, ktorý nejednému poslucháčovi vtláča do očí nostalgickú slzu spomienok práve na Suffocation, ma unáša do vesmíru pozitívnej agresie. Celkový dojem z albumu je však aj napriek tomuto feelingu veľmi inovatívny, svieži a moderný. Pyaemia vo svojej hudbe nemá priestor pre hluché pasáže, nenudí ani sekunda z celého albumu. Originálne a bez pochýb vysoko technické postupy sa striedajú so zásekovými riffmi, ktoré fantasticky podčiarkujú bicie. Tie sú samostatnou kapitolou a Robbeho hra mi asi najväčšmi pripomína štýl Mika Smitha alebo trebárs ex-bicmana z Dying Fetus Kevina. Diabolsky rýchle, nemilosrdne presné. Názvy skladieb sa nesú v duchu klasickej gore tematiky, skladby ako „Malodorous Rancidity“ alebo „Gorging on Mucus and Bile“ vypovedajú za všetko...
Táto mladá kapela s krkolomným názvom je pre mňa jedným z najväčších objavov posledných týždňov a utvrdzuje ma v tvrdení, že dobrý brutal death vedia zahrať aj európske kapely. Je to absolútna pecka, a preto mi nezostáva nič iné, iba tešiť sa na májové európske turné Pyaemie a Deeds of Flesh. Pre všetkých brutálnych maniakov: Ak ešte nemáte Cerebral Cereal, rýchlo si ho zožeňte.
www.pyaemia.com

Napíšte Fokusovi

Home