Home

M u r p h y
(Mortal zine)

Rozhovor pre Pank

Murphy

1. Nazdar Murphy! Mohol by si nám predstaviť Tvoj časopis? Čo v ňom môžu čitatelia nájsť a pre koho je určený atp.?
Ahoj Maťa, ako ide život?... No, čo by som Ti o MORTAL ZINE mohol povedať?! Je to undergroundový fanzine, ktorý sa zaoberá metalovou hudbou. Robím doňho rozhovory či už so známejšími, či menej známymi kapelami od nás, ale aj hlavne zo svetovej scény. Tiež tam nájdete množstvo recenzií na hudobné diela, reportáže z koncertov... Nevychádza pravidelne. Jednoducho dávam dokopy materiály, a keď už ich je dosť, tak vtedy to vyjde. Je to tak priemerne dvakrát do roka. Doteraz vyšlo 7 čísel a teraz pracujem na 8. V minulosti bolo viac strán, napr. v 7. čísle 120, no teraz ich chcem iba tak 50. Bude to určite rýchlejšie vonku a tiež aktuálnejšie, a to už nehovorím o financiách. Fanzine je určený hlavne pre vyznavačov metalovej hudby, ale stáva sa, že ho čítajú aj ľudia, ktorí počúvajú úplne inú hudbu. V podstate mi to je jedno, kto to číta, hlavne, že to niekoho zaujme.

2. Kto všetko pracuje na Mortal zine?
Tak na rozhovoroch, recenziách a vlastne na všetkom sa podieľam skoro sám. No nesmiem zabudnúť na môjho kolegu z Banskej Bystrice, ktorý má tiež pomerne veľký podiel na existencii MZ. Keďže nemám doma PC, tak sa to musí niekde spracovať. Niečo urobím na PC v práci, s niečím pomôže Peter z Banskej Bystrice a tiež nesmiem zabudnúť na Janku Novotnú a samozrejme ani na Tvoju prácu pre MZ. Ešte raz dík!!!

3. Samozrejme, že nemáš za čo... Aj keď o tom dobre viem, skús mojim čitateľom priblížiť radosti a starosti s vydávaním časopisu. (Mne by aj tak neverili... ha-ha)
Radosť mám vždy vtedy, keď sa mi to práve aktuálne číslo podarí dať dokopy. Tiež mám radosť, a vtedy je to aj najväčšia odmena, keď mi píšu ľudia, že sú fanzinom nadšení a páči sa im. Nejdem sa chváliť, ale takých listov chodí pomerne veľa a mne to dáva novú silu a inšpiráciu do ďalšej práce. Starostí s vydávaním časopisu je taktiež „požehnane“. Či už sú to problémy s PC, alebo kopírkou... vždy pri každom čísle niečo zlyhá. Najväčšie problémy však bývajú finančné. Keďže to všetko hradím z vlastného vrecka, je to niekedy dosť náročné. Aj preto som sa rozhodol znížiť počet strán.

4. Aká je Tvoja životná filozofia?
Moja životná filozofia? No, teraz si ma trochu zaskočila... ja neviem, vždy hľadám na ľuďoch iba to dobré a verím, že každý človek je v podstate dobrák, len žijeme v nebezpečnej dobe. Preto sa vždy držím hesla „Buď ku každému dobrý, vráti sa ti to 100-násobne“. Ono to však niekedy fakt nejde a niekedy ma vie niekto pekne vytočiť a vtedy som zlý.

5. A teraz trochu zo súkromia: koľko máš rokov a akú máš školu? Pamätáš si ešte na časy, keď si dral lavice (alebo žeby priestory poza školou)?
Mám 25 rokov, takže už pomaly myslím na dôchodok ha-ha. Na školu spomínam celkom rád. Chodil som na chemickú, aj keď ma chémia veľmi nebavila. Najradšej som mal dejepis. Tiež som neznášal matematiku. Asi už nikdy nepochopím rôzne rovnice, no nevadí, nechcem byť matematický génius. Vlastne môj obor teraz ani nevyužívam. Predtým som robil v Matadore, no teraz už rok robím v Algide ako line operator pri výrobe zmrzliny. Celkom sladká práca. Takže ak si niekedy kúpiš Cornetto a bude na ňom slovenská značka, tak ver tomu, že je odo mňa ha-ha. Už som zmrzliny totálne prejedený. No hlavne, že Unilever dá aspoň zarobiť... Ešte k Tvojej otázke... poza školu sa samozrejme tiež chodilo, veď to iste poznáš. Mládí je mládí. Priznám sa, že som mal aj dvojku zo správania, ale to bolo ešte za červených náčelníkov.

6. Čo by si mi vedel povedať o dnešnej metalovej scéne? Aké sú Tvoje obľúbené kapelky?
Dnešná metalová scéna je obrovská. Človek stráca prehľad. Každý deň vznikajú nové a nové skupiny, a to sa odráža predovšetkým na kvalite. V 80-tych rokoch bolo pár skupín, no bola to kvalitná hudba. Lenže dnes sú ich milióny a človek si musí vyberať. Tak mi to začína pripadať, že bude viac kapiel ako fans. Je to paradox, ale skoro každý metalista si zakladá kapelu. Je síce pravda, že každý sa môže slobodne rozhodnúť, no ako som už povedal, je to na úkor kvality. Keď si nejaký človek prvýkrát vypočuje nejakú napr. death metalovú kapelu, ktorá nie je ani priemerná, tak už určite nebude ďalšie death metalové nahrávky zháňať, a tým hodí do jedného vreca aj výborné death metalové kapely, ktoré sú na scéne povedzme 10 rokov. Vždy by si tá-ktorá kapela mala uvedomiť, na čo má v danom štýle. Medzi moje obľúbené kapelky patria hlavne švédske kapelky, ktoré do svojho agresívneho štýlu prikladajú pre mňa potrebnú dávku melodiky. Každá hudba musí mať melódiu. Možno sa to nezdá, ale aj v death metale človek objaví veľa melodických postupov. Hudba bez melódie nie je hudba. Ja počúvam z každého štýlu niečo, napr. z death metalu sú to DEATH, AT THE GATES, MORBID ANGEL, DARK TRANQUILLITY, CANNIBAL CORPSE, SEPTIC FLESH, AMON AMARTH, EDGE OF SANITY, HYPOCRISY..., z thrash metalu nedám dopustiť na TESTAMENT, SLAYER, THE HAUNTED..., black metal nemám veľmi v obľube, ale napr. CRADLE OF FILTH, THE ELYSIAN FIELDS, IMMORTAL, EMPEROR sú veľmi dobré kapely. Nikdy tiež nezabudnem na kapely, na ktorých som vyrastal a ktoré sa mi páčia doteraz, ako IRON MAIDEN, HELLOWEEN, JUDAS PRIEST... Nie som nejaký obmedzený blbec a občas si pustím napríklad aj MADONNU, VANGELISA či MIKA OLDFIELDA. Jediné, čo nedokážem stráviť, sú hip-hop, house, techno a podobné umelo vytvorené unikáty s rytmom tuc-tuc-tuc... (Prepáč, ale tu musím trochu hip-hop obhájiť. Ten inteligentný hip-hop rozhodne nie je umelo vytvorený a nemá ten povestný rytmus tuc-tuc-tuc... pozn. Martina)

7. Počula som názory, že metal už dohral svoju úlohu, že je to len prežitok. Čo si o tom myslíš?
Nemyslím si, že metal dohral svoju úlohu. Mám naopak pocit, že je oveľa populárnejší. Stiahol sa však do undergroundu, čo je len dobre, pretože metal nie je hudba pre všetkých. Je to jednoducho ako s každou hudbou. Jednu dobu tlačia médiá to, inokedy zase ono. Je až neuveriteľné, ako médiá dokážu ľudí zmanipulovať. Tak sa mi zdá, že na tejto planéte žije len banda blbcov, ktorí nemajú vlastný názor a chcú zapadnúť medzi väčšinu. Neviem, prečo by som mal počúvať to, čo práve letí, keď sa mi to nepáči?! Preto, že to počúva väčšina?! Fuck off! Počúvam to, čo mi prináša dobrý pocit a uspokojenie a nie to, čo mi ničí nervy. Metal tu bol, je a vždy bude, aj keď nie je propagovaný médiami. Je to oveľa lepšie, že je metal underground. Aspoň ho počúvajú ľudia, ktorým sa naozaj páči, a nie kadejakí pozéri.

8. Akú nádej teda dávaš do budúcnosti metalu?
Neboj sa, heavy metal nás oboch prežije!

9. Čo myslíš, ktorým smerom sa bude uberať?
To asi nevie nikto. Dalo by sa povedať, že všetko už bolo vymyslené, no to sa mohlo povedať už v 70-tych rokoch pri BLACK SABBATH. Potom však prišiel začiatkom 80-tych rokov thrash metal, potom death, black, doom a rôzne odrody. Začal sa metal spájať s klasikou, rapom, operným spevov a čo ja viem ešte s čím. Jednoducho metal sa stále vyvíja a nebude tomu ani v budúcnosti inak. Nechajme sa prekvapiť.

10. Ako vidíš pozíciu slovenského metalu vo svete?
Konečne sa západné krajiny začali zaujímať aj o kapely z postkomunistických krajín. Pred revolúciou bolo vydanie metalového LP u nás nereálnym snom. Vydať ho vtedy u západnej firmy bola čistá utópia. Po krachu červených bratov nám trvalo dlhých 10 rokov, kým o naše kapely začali mať záujem západné vydavateľstvá. Teraz napríklad slovenskí DEMENTOR majú dobrú zmluvu s Francúzmi OSMOSE PROD., THALARION má zmluvu s dánskym MIGHTY MUSIC... Veľa našich kapiel je lepších ako západné braky, lenže, ako som vravel, východná Európa bola doteraz pre západ tabu. Verím tomu, že pre naše kapely nastali lepšie časy!

11. Ako by si presvedčil ľudí, ktorí o metale nič nevedia, dokonca sa im zdá nepríťažlivý a nič dobré na ňom nevidia, že to nie je len treskot a rev?
Treba si vybrať kvalitnú nahrávku, lebo na scéne je veľa braku, a tak sa môže zdať, že je to len treskot a rev. Poznám veľa kapiel, ktoré sú veľmi inteligentné. Stačí si prečítať ich texty. Ako napríklad texty na albume Human od DEATH, v ktorých sa zaoberajú vecami, s ktorými sa denne každý z nás stretáva. Metal je hudba náročná a určite každého nechytí na prvýkrát. Ja počúvam metal od mojich 12-tich rokov a až teraz, po 13-tich rokoch, som sa dostal na vrchol ľadovca a pochopil celú jeho podstatu. Človek sa musí do toho poriadne zažrať. Potom bude metal milovať alebo nenávidieť. Nič medzi tým nie je!

12. Viem, že si dobrý metalový kritik. Skús laikovi v skratke vysvetliť rozdiely medzi jednotlivými druhmi a odrodami metalu, ku každému uveď „otcov“, klasikov tej-ktorej odrody, či notoricky známe mená...
Tak začnem klasickým heavy metalom, ktorý pozná asi každý. Medzi najznámejších protagonistov patria napr. IRON MAIDEN, JUDAS PRIEST, z tých novších by som spomenul napríklad HAMMERFALL, SONATA ARCTICA, RHAPSODY. Je to najmäkšia odroda metalu. O niečo rýchlejší, no stále pomerne melodický je speed metal a sem patria prevažne nemecké kapely ako HELLOWEEN, GAMMA RAY... O niečo tvrdší a agresívnejší je thrash metal, s ktorým prišli na začiatku 80-tych rokov METALLICA, SLAYER, TESTAMENT, ANTHRAX..., neskôr sa pridali aj európske bandy ako KREATOR, SODOM... Thrash metal má tiež svoje odrody; napríklad MACHINE HEAD ho spájajú s hard corom, BELIEVER s klasickou hudbou atď. Oveľa tvrdší a asi aj najtvrdší je death metal, ktorý vznikol v polovici 80-tych rokov a prišli s ním americké kapely ako DEATH, POSSESSED, MORBID ANGEL, OBITUARY, ale tiež aj švédske spolky ako NIHILIST, CARNAGE, GRAVE... Death metal má rôzne podoby. Povedzme severské spolky ako DARK TRANQUILLITY, IN FLAMES, GARDENIAN produkujú veľmi melodický death metal, naopak americké veci, ako napríklad MORBID ANGEL, DEICIDE, CANNIBAL CORPSE produkujú oveľa brutálnejšie prevedenie death metalu. Oveľa pomalší a melancholický je doom metal, s ktorým prišli kapely ako MY DYING BRIDE, CATHEDRAL, PARADISE LOST... Doom metalové bandy často využívajú ženský vokál, ako napríklad THE GATHERING, ELBERETH, OPERA IX... Tiež sa spája aj s klasickou hudbou (THERION, HAGGARD...), doom metal tiež v poslednej dobe začal ťažiť z gotiky. Ďalším žánrom je black metal, s ktorým prišli na začiatku 80-tych rokov VENOM a neskôr CELTIC FROST. Veľa black metalistov však za prvú black metalovú kapelu považuje až MAYHEM. Aj v tomto štýle je viac druhov, či už je to atmosferický black (pre veľa ľudí trendový), ako napríklad CRADLE OF FILTH, DIMMU BORGIR..., tak aj rýchly a agresívny black metal (MARDUK, IMPALED NAZARENE...), alebo symfonický black metal ako EMPEROR. Totálne najbrutálnejšou hudbou je pravdepodobne (a zatiaľ... pozn. Martina) grind core, noise core a industrial, čo niekedy už zaváňa zvukovým terorom a totálnym hlukom, takže to už hudba nie je, takže sa nebudem k tomu ani vyjadrovať. Tak, to by bolo v skratke asi všetko. Sú ešte rôzne hybridy metalu, ako napríklad elektro... Nedá mi však ešte nespomenúť techno death metal, ktorý do agresívnych a vysokotechnických riffov miešajú napríklad jazz, ako to robia napríklad CYNIC (R.I.P.), SADIST, ATHEIST... Je toho veľa, asi by ti to tu všetko nevyšlo, takže iba takto v skratke, OK?

13. Viem, že rád chodíš na festivaly a koncerty. Čo máš radšej? V čom je ich najväčšia tragédia alebo naopak, lepší sa na nich situácia?
V poslednej dobe som po live akciách veľmi nechodil. Jednoducho som nemal čas, no už sa to lepší. Či mám radšej fesťáky alebo koncerty? No, ono je to v podstate jedno. Trebárs v takej hale, kde je 300 ľudí, býva veľakrát lepšia nálada ako na 5000-covom štadióne. Festivaly však majú tiež neopakovateľné čaro. Tragédiami živých akcií je hrozný zvuk a neprofesionalita. Ďalším trápnym bodom sú samotní fans, ktorí sa poväčšinou idú na koncert ožrať alebo sfetovať, česť výnimkám! Tiež fans sú už takí zlenivení, že na koncerty prestali chodiť. Stále musím spomínať na fantastickú návštevu NAPALM DEATH/OBITUARY/DISMEMBER v `92 roku v Prahe. Neveril som, že na death metal príde neuveriteľných 6500 ľudí. Tam bola atmosféra neskutočná. Napríklad ma sklamali fans na CANNIBAL CORPSE u Vás v Bratislave. Neviem, ale keď si zaplatím 400 Sk za koncert, tak ho určite neprespím zdrogovaný niekde v rohu, je škoda, že máme medzi sebou aj takých „metalistov“. Takže situácia sa skôr horší, ako lepší. No možno títo 13-roční metalisti dospejú a dostanú rozum, teda, ak neskončia niekde na hajzli so striekačkou v ruke.

14. Kde je podľa Teba na Slovensku najlepšie publikum?
To nemôžem posúdiť, aj keď som bol už vo veľa mestách na Slovensku. Isté je však, že tu v Púchove je to strašné. Dobrí fans sú napríklad v Žiline, Martine, Ružomberku, zopár ich je aj v Trenčíne. Ešte som nebol na východe, ale také Humenné či Košice tiež nemusia byť zlé.

15. Dám Ti úplne konkrétnu otázku. Čo si myslíš, bez toho, že by si urazil jednu alebo druhú stranu, o tom, keď sa death metalová kapelka zo Slovenska rozhodne zanechať svojho slovenského vydavateľa, aj keď kamaráta a dobrého profesionála, a nahradí ho snovou ponukou u zahraničného vydavateľa, ktorý môže zabezpečiť kapele lepšiu distribúciu a celkovo vyhovujúce podmienky? Narážam na Dementor, I.S.P. a Qabalah prod. ...
Myslím, že tu niet čo dodať. Chalani z DEMENTOR by boli určite pekne hlúpi, keby sa nechytili ponúknutej šance, bez ohľadu na to, či je to kamarát, alebo nie. Ak chce kapela ísť za vyššími cieľmi, tak musí robiť aj kompromisy. DEMENTORu veľmi pomohlo, že vydali album pod španielskymi QABALAH PROD. Teraz napríklad podpísali zmluvu s ešte väčšou firmou OSMOSE PROD. A vydávajú u nich nový album, ktorý bude mať určite ešte väčšiu propagáciu a distribúciu, takže kde je problém?! Od 8.9.2001 boli na turné, takže je to v poriadku. Chytili sa svojej šance.

16. Keď už sme pri takejto téme, skús „poohovárať“ niektorých Tvojich kolegov... Neboj sa, nebudú to čítať, ha-ha.
Tak čo Ti na nich mám povedať? Peter je veľký chlípnik. Ženy mám rád aj ja, ale on bez nich nemôže žiť ha-ha... ako sa to povie slušne?... aha, je to sukničkár ha-ha... teraz ma zabije... Martin je z Čiech, on robí rozhovory prevažne s českými bandami, no už dávno sa neozval. Dúfam, že ešte žije. Naňho Ti nepoviem nič, lebo on sa určite k tomuto dostane a prepadla by ho depresia ha-ha. Janka Novotná je manželka môjho kamoša Keruta (basa ex-DEMENTOR), na tú Ti poviem, že ona sa stále usmieva, ako keby bola zhúlená, no nehúli. Fakt, ona sa stále smeje. Minule som sa pýtal Keruta, či sa smeje aj pri milovaní a či nemá z toho depresiu ha-ha. Ja neviem, ona sa asi smeje, aj keď spí... Neviem, ešte akých kolegov si myslela, ale môžeš povedať aj niečo na seba ha-ha, bude to zaujímavé...
Fajn, keď myslíš... Jankin syndróm mám tiež. Chcela by som robiť milión vecí naraz a potom nič nestíham. Škola ma zväzuje, dostala som sa už druhýkrát na techniku, čo je podľa mňa absolútne šialené... Baví ma podporovať metalovú scénu, ale zo všetkého najviac by som si v hudobnom priemysle priala, aby si každý mohol vydať, čo chce, aby sa ľudia z rôznych štýlov tolerovali a aby to všetko nebolo také drahé (či už štúdio, alebo hudobné nosiče...).

17. Zoberie sa nejaký šialenec, že ide vydávať fanzine. Čo by si mu poradil? Kde sú najväčšie úskalia?
Hlavne by som mu poradil, aby sa nevzdával a vydržal aj po malých neúspechoch a uvidí, že keď sa nevzdá, tak sa mu bude dariť. Chce to len poriadnu dávku trpezlivosti. Tiež človek musí komunikovať s každým, s kým sa dá a kontaktovať nových a nových ľudí, aj keď je pravda, že teraz kontaktujú prevažne oni mňa, asi som nejako zlenivel. Kto nemá pevné nervy a výdrž, tak nech radšej o fanzine neuvažuje.

18. Mortal zine, aj keď veľmi vydarené a prvorodené, nie je Tvoje jediné dieťatko, že? Tak ako je to s Tvojimi ostatnými jobmi a záujmovými činnosťami?
Tiež mám malé distro NIGHTMARE DISTRIBUTION, kde sú rôzne CD, MC, LP, DEMO, ZINE a podobné záležitosti. (P.S.: Bohužiaľ už neexistuje… pozn. Martina) Ďalej som v minulosti písal pre jeden francúzsky magazín. Teraz cez leto som nemal čas skoro na nič, stále som bol v práci. Rád chodím na ryby, lenže tento rok som bol asi iba 2-3-krát, sakra, normálne ma to niekedy rozčúli. Teraz mám však dovolenku, a tak dobieham zameškané. Chodím pozerať známych, ako žijú, zabaviť sa, jednoducho trochu vypnúť.

19. Tak, Murphík, a teraz sa budeš musieť priznať. Ako je to s tou Tvojou svadbou? Berieš si tú starú milionárku, čo si vždy chcel? A myslel si už na svoje fanynky, čo Ti domov posielajú svoje podprsenky, ako tie k tomu prídu?
Môžem ich všetky ukľudniť, lebo tú storočnú milionárku som ešte nenašiel, takže som slobodný ako vták. Takže všetky môžete ďalej posielať fotky v plavkách a iné prekvapenia ha-ha. Láska je vec poriadne zložitá, no nádherná...

20. Teraz máš možnosť odkázať niečo tým ľuďom, ktorí neveria v Tvoju prácu alebo v to, čomu veríš Ty...
Je mi jedno, či niekto neverí mojej práci. Nebudem im odkazovať nič, pretože by to aj tak nepochopili...

21. Aký vzťah máš k Tvojmu rodnému mestu a tu k našej matičke Bratislave?
Púchov nie je zrovna mesto, v ktorom by som chcel žiť, je to tu taká paneláková džungľa, no mám tu rodinu, známych, kamarátov, ktorých by som nerád opustil. Jednoducho sa cítim s nimi dobre. Keby som si už mal vybrať, kde by som chcel žiť, tak by to bolo asi Švédsko, alebo slnečné pláže Floridy. (Z čoho asi táto túžba pramení…? pozn. Martina) Vzťah k matičke Blave?! No, nechodím tam veľmi často, takže to tam vlastne ani nepoznám, no určite by som si niekedy rád pozrel celú Bratislavu aj s jej pamiatkami. Vždy rád pozerám nové mestá, no za jeden deň toho veľa o meste nezistíš. Mojím snom je precestovať totálne celý svet, lenže to sa mi určite nepodarí, aj keď nikdy nehovor nikdy. Teraz mám však malú náhradu v cestopisných filmoch, no nie je to ako na vlastné oči. Človek musí cítiť tú atmosféru. Niekedy by si mi mala urobiť poznávaciu exkurziu po Blave ha-ha.

22. No jasné, veď sa niekedy ozvi, keď tu budeš...
Môžeš si urobiť reklamu. Tak, do toho...

Tak reklamu?! Ja neviem, skúste si objednať zatiaľ posledné číslo MORTAL ZINE 7. Na 120-tich stranách A5 tu nájdete rozhovory napríklad s AMON AMARTH, CENTINEX, ANCIENT, DEPRESY, DAGORLAD, MOONSET STUDIO, PYOPOESY, FACE OF AGONY a veľa iných, tiež 150 recenzií na CD, MC, DEMO, ZINEs, rôzne reportáže atď. Cena je 35 Sk + 12 poštovné.

23. A díky za rozhovor!!!
Martina, Tebe patrí obrovský dík za záujem o MORTAL ZINE. Želám veľa úspechov či už v súkromnom, alebo v pracovnom živote. Nech Ti elán vydrží najmenej ďalších 150 rokov. Pozdravujem tiež všetkých čitateľov tohto fanzinu. Učte sa, učte sa a učte sa!!! Alebo milujte sa a množte sa!!! Ciao...

Contact: MORTAL ZINE, Miro Mikáč, Nám. Slobody 1406/30, 020 01 PÚCHOV, tel.: 042/4634 832, symbolic@zoznam.sk

Napíšte Rogerovi

Home