Home

MURDER PERSONS – The Final Solution
MP recs., 2002

hodnotenie: 7,5/10 (Roger)

Hmm... Murder Persons. Zaujímavá to formácia, ktorú som videla skôr naživo, ako som počula ich materiál. Prvé, čo ma na CD upútalo, bol celkom v pohode obal a umelecky hodnotný booklet. CD je venované obetiam druhej svetovej vojny a v tomto duchu sa nesie celá jeho tematika.
Okrem 10 skladieb sa tu nachádzajú dva bonusy, jeden z nich je cover od Fleshless, kde si zaspieval gitarista a basák René.
Album otvára jemné intro nasledované typickou "murderovskou" skladbou. Hudba Murder Persons je skôr "oddychového" typu. Gitary sa nesú v strednom a rýchlejšom tempe, miestami sú ovplyvnené heavy metalom, ale objavia sa tu aj death metalové pískačky, či thrash metalový feeling. Kapela používa bicí automat, a je to sakra počuť. Takmer celým dielom sa vinie jeho rýchle až ultrarýchle tempo (samozrejme je kvôli automatu všetko veľmi presné), typické dvojkopy, ale miestami sa aj dosť spomaľuje. Pri hovorení o Murder Persons hádam nikto nezabudne spomenúť jedinečnosť tejto kapely - speváčku Janu, ktorá má na ženu dosť brutálny vokál. Občas Jana pridá hovorené slovo, čistý spev či šepot. Aj keď niekto môže namietnuť, že sa Jana brutalitou chrochtu nevyrovná chlapom, je určite raritou a kvalitnou speváčkou a človekom na správnom mieste. Basu zhodnotiť neviem, bohužiaľ je dosť v pozadí, čo je škoda, lebo tam, kde je trochu počuť, má dobrý zvuk.
Jednotlivé skladby otvárajú rôzne sample. Tvorba Murder Persons je, povedala by som, priamočiara a jednoznačná.
Za najvydarenejšiu a môjho favorita pokladám skladbu "Necromancer". Práve tu sú asi najrýchlejšie bicie. Kapela sama si asi uvedomuje potenciál tejto piesne, ktorá sa objavila aj na promo CD a napr. na kompilačke Brutal Assault 2001. Veľmi dobrá je aj nasledujúca titulná "The Final Solution".
Neviem, akú nálepku priradiť muzike Murder Persons. Pre mňa je to jednoducho originálna hudba - ako som povedala - oddychovejšieho charakteru, ktorá ale napriek tomu nie je zbytočne pomalá, či nudná. Album má atmosféru a napriek tomu, že automatický bubeník je pre tvorbu Murder Persons neodmysliteľný, by bolo možno zaujímavé vyskúšať živého bubeníka.
Management contact: Petr Hora, Sídliště 645, 407 22 Benešov nad Ploučnicí, CZ, +402412586163, +420606813189, mpersons@seznam.cz, mujweb.cz/www/mperson.
Band contact: Libor Janota, Sídliště 629, 407 22 Benešov nad Ploučnicí, CZ, +420602108288, ljanota@bosdc.cz, multiweb.cz/mpersons.

Napíšte Rogerovi

Home