Home

MILÉNIUM

Magický rok 2000. Blíži sa tak rýchlo, že sa z toho niektorým ľuďom zakrútila hlava. Nikto už normálne nerozmýšľa. Napríklad tí, čo rozhlasujú, že rokom 2000 začína nové tisícročie. Týmto by som rada pozdravila pani Mariannu Bradovkovú, generálnu manažérku firmy Avon pre ČR a SR. Hneď v úvodníku sa nám prihovára samým klamstvom. Asi si nestihla uvedomiť, že NOVÉ TISÍCROČIE ZAČÍNA 1.1.2001. A takých ľudí nie je málo. Ani Vy nezabudnite, že na Silvestra si nebudete pripíjať na nové tisícročie. Iste, rok 2000 je magický, výnimočný, prelomový. Ale ešte preto nemusí toľko ľudí rozhlasovať, že bude koniec sveta. Napríklad 11. augusta 1999, keď bolo zatmenie Slnka. Koľko ľudí sa bálo konca sveta? A pritom zatmenie Slnka sa opakuje dva až trikrát za rok od začiatku histórie Zeme... 2000 naháňa ľuďom strach. Kto vie, ako to bolo v roku 1000? Báli sa ľudia, alebo v kresťanskej Európe s radosťou oslavovali 1000. výročie narodenia Krista? Rok 2000 sa nám zdá byť výnimočným. Ale stačí si uvedomiť, že pre Zem to nie je 2000. rok, ale už zopár miliardty. Toto číslovanie si vymysleli ľudia pod vplyvom kresťanskej viery. Na „osud“ Zeme toto číslo nevplýva.
Obchodníci sa veľmi šikovne chytili hodenej rukavice. Mýtus roku 2000 im prináša veľké zisky. Číslo 2000 nájdete od šálok, pohárov, fliaš šampanského, čiapok, cez ponožky, igelitky, tričká až po dáždniky, autá a čokolády. Je jednoducho všade. Minule som išla po meste a videla som novú kaviareň. Volala sa Milénium. Dobrý obchodný ťah, nie?
Nemôžeme sa báť o seba. Rok 2000 nám určite neublíži. Ublížime si akurát my sami tým, ako sa správame k prírode a k Zemi. Ona sa nás potrebuje zbaviť a my to nevidíme. Povodne, zemetrasenia, suchá, tajfúny... Tým všetkým sa chce Zem očistiť. My, namiesto toho, aby sme zastavili toto ničenie, pod vplyvom mýtu roku 2000 míňame ďalší papier a iné materiály na výrobu pripomienkových vecí s číslom 2000. Mesto z našich peňazí každoročne platí elektrinu, ktorú spotrebuje na vločky a reťaze svietiace na lampách. Tento rok pribudli dvetisícky a nevkusne a prehnane prepychovo vyzdobený Prezidentský palác. Niekto môže namietnuť, že tým mesto pripomína vianočnú pohodu. Možno, ale nie je to náhodou pripomínanie vianočného zhonu a stresu, ktorý veľmi negatívne pôsobí na ľudí? Nikdy som ja osobne predvianočnému zhonu nepodľahla, ale tie dvetisícky a nadarmo plytvaná energia mi dvíhajú adrenalín.
Skúsme nepodľahnúť tejto dobre zorganizovanej kampani. Nekupujme si tieto pripomienkové (a zbytočné!) veci. Ak tým nezachránime našu planétu, aspoň si zachránime v predvianočnom období ťažko skúšaný obsah peňaženky.
Vážení profesori, milí kamaráti, želám nám do nového roku veľa pohody, rozumu a odolnosti voči najrôznejším kampaniam.

(Martina Jarolínová)

Napíšte Rogerovi

Home