Home

LYKATHEA AFLAME

Lykathea Aflame

CZ hyperblast alebo brutálny death metal s pohodovejšími, temnejšími, pocitovejšími... partiami. Ich CD „Elvenefris“ má iba veľmi malý kúsok k dokonalosti. L.A. už určite dlhšie poznáte, pred týmto CD vydávali veci pod menom APPALLING SPAWN.

Hoj LA hoši, ako ide život vo vašich končinách?
Tom:
Díky za optání. Moc práce, málo volnýho času, ale jinak si nestěžuju.

Pred LA bola banda APPALLING SPAWN. Prečo ste sa premenovali? Chceli ste jednoducho začať ako nová banda s novou hudbou? Zostava LA je tá istá ako u AS? ...ževraj máte nového gitaristu z nejakej folkrockovej bandy, má vlastne vzťah k takejto hudbe?
Tom:
Kytarista z „folkrockovej bandy“ Roman s námi odjel pouze turné s Cock And Ball Torture. Ihned po něm byl vyhozen pro nespolehlivost. Teď s námi hraje Jakub Švec (ex-Godhate) a je to v pohodě. Doufáme, že problémy na tomto postu nás už nepotkají.
Andy: K přejmenování došlo z důvodu nesouvztažnosti názvu kapely s hudbou a texty, kterými se prezentujeme.

Ešte trochu zabrdnem do časov AS... Kto vám vydal to CD? V žiadnom distre som ho doteraz nevidel, a viem o ňom iba z jedného zinu.
Tom:
Firma VJM records (bývalý vlastník klubu INFERNO) vydávala spíše hard rockové kapely a o poměrech extrémní hudby neměla příliš ponětí. Náklad okolo 800 ks byl vyprodán předloni a dolis nebude. Taktéž neexistovala žádná promotion. To je důvod, proč o debutu nikdo nevěděl. (...hmm, to je dosti škoda...).
Andy:
Toto CD vyšlo u spol. VJM, což byla taková rádoby se rozjíždějící agentura spojená s provozováním klubu Inferno v Praze. CD se bohužel nikam moc nedostaly, ale s CD Elvenefris by se mělo vše zlepšit.

Z CD “Elvenefris“ vidím, že aj vy ste sa dali na egyptskú kultúru/mytológiu. Čo vás na egyptskej kultúre fascinuje? ...je to taká staroveká temná mystickosť, alebo je to iba „image“?
Ptoe:
Ne, my jsme se nedali na cestu egyptské mytologie, jen jsme na bookletu použili některé prvky ze staroegyptské mytologie. Je tam ale též spousta motivů z mytologie různých jiných starodávných národů. Toho si tedy ale pravda moc lidí nevšimla, jen ti pozornější. Důvod pro použití není image, nýbrž skutečně „jen“ ten mystický pocit. Na předchozí desce („Freedom, hope and fury“ ještě jako Appalling Spawn) jsme zase použili motivy ze středověké mystiky. Co bude na obalu nové desky, ještě nevíme.

Keď už sme pri tom Egypte, ...ako sa vám páčia bandy, ktoré sa tiež dotýkajú tejto témy? NILE, VADER, DAMNABLE majú na CD „Imperdition“ skvelý mystický obraz...
Tom:
NILE – neposlouchám to často, moc mě to nebere. VADER – z toho mě zajímal vždycky spíš Docent. DAMNABLE – ty neposlouchám vůbec. (...chyba, „Imperdition“ je naozaj geniálny masaker!) A co se týká egyptských motivů na obalech, zapomněl jsi na IRON MAIDEN (který poslouchám ještě míň než DAMNABLE, ale Kuba je miluje). (...jo, na IM som úplne zabudol, sú celkom dobrí, sem-tam vypočujem)

Niektorí ľudia vás prirovnávajú ku Cryptopsy, ja osobne si myslím, že to kvôli vášmu diablovi za bicími. Ako to vidíte vy? Váš vzťah k tejto bande a ako sa vám páči ich posledné CD „...and then you´ll be beg“?
Tom:
Tak Cryptopsy fakt můžu. Srovnávat mě s Florianem považuji za lichotivé, avšak silně nadnesené. Už šest let je mým nejoblíbenějším extrémním bubeníkem. Měl jsem možnost s ním mluvit a je to perfektní člověk. Jejich poslední deska je mou nejoblíbenější od téhle bandy. (...pre mňa je vrchol Cryptopsy CD „None So Vile“)
Andy:
Je pravda, že styl hry našeho bubeníka je podobný Cryptopsy, snad mohu za všechny říct, že se nám tato kapela líbí. Naše skladby jsou ale přeci jen hodně odlišné, a to hlavně kvůli melodickým a amosferickým pasážím.

Ja poznám LA iba z CD „Elvenefris“. Máte niečo aj pred týmto matrošom? Čo plány do budúcnosti?
Tom:
Pod názvem Appalling Spawn vyšlo demo „Bestial, Mystical And Spiritual (The First Spawn)“ a CD „Freedom, Hope And Fury (The Second Spawn)“, jako Lykathea Aflame pouze „Elvenefris“ a nějaké kompilace.
Ptoe: Žádné neordinérní plány zatím nemáme. Pracujeme na nové desce, hrajeme nějaké koncerty, snažíme se zdokonalovat technické zázemí kapely...

Ako sa o vás Čurby stará? Ja považujem OBSCENE za jedno z najlepších extrémnych vydavateľstiev!
Tom:
Lépe než vzorně. Považuji ho za jednoho z mála profesionálů v téhle zemi. Dělá pro nás opravdu hodně, nemáme si na co stěžovat. Když za ním přijedu, všechno mi pustí (a tím pádem si nemusím nic kupovat), nakrmí mě tofu-burgerem (...ha, to čo je?!) , rozebereme nesmrtelnost chrousta, srazí mi hřebínek, vezme iluze, pohádáme se kvůli našim rozdílným názorům na kapitalismus, globalizaci a McDonalda, v Praze si projdeme butiky v centru, navšívíme restauraci Country life, v tattoo and piercing salonu Piranha si vyberu tetování, který si stejně zase rozmyslím a nenechám udělat, pak zalezem do strip baru Zlatý strom,... Prostě se s ním člověk nenudí a ještě je to profesionál s nadšením amatéra. Co víc si přát?
Andy: Jsme rádi, že se nás Čurby ujal poté, co neproběhlo příliš korektní jednání s jedním nejmenovaným vydavatelem ze Slovenska, naše CD se myslím dobře propagují i prodávají, Čurby se též stará o nějaké koncerty (hlavně letní festivaly), takže můžu říci, že jsme spokojeni.
(Keď som niečo posielal Čurbymu, tak som sa mu zmienil, že ho v mojom rozhovore hoši z LA veľmi chvália. ...a čo na to Čurby? – toto: „No víš, uplácím je, haha.“)

Vaše CD považujem za geniálne dielko!!! Je skutočne veľmi pestré a na mňa pôsobí tiež dosť pocitovo. Som veľmi zvedavý, čo na neho hovoria aj ostatní fans extrémneho metalu. Aké máte teda ohlasy na toto CD? Myslím, že ortodoxní death metláci toto CD asi moc nepochopia, práve kvôli tejto hudobnej pestrosti. Stretli ste sa už aj s takýmito fans a ich negatívnymi názormi?
Tom:
Recenze jsou naprosto vynikající (až nás to samotné překvapilo). Výjmečně se objeví negativní názor, právě od „ortodoxních“ mozků. Zaslechl jsem i názory typu „klávesy do metalu nepatří“, nebo „death metal nemá být melodický“. Nikde jsem ale netvrdil, že chci dělat death metal, nebo naplňovat něčí pocit ortodoxnosti.
Andy: Upřímně řečeno reaguje naprostá většina posluchačů a návštěvníků koncertů kladně, určitě by se našli i nespokojení fans, ale toto je naše cesta, ze které neuhneme.
Ptoe: Jinak Ti moc děkujeme a jsme rádi, že si takto ceníš „Elvenefris“. (...není zač, pánové)

Máte tu použitých aj veľa kláves. Beriete klávesaka aj na liváče?
Tom:
Bereme. Jmenuje se Roland VS-840 a je to digitální rekordér s předtočenými klávesovými playback-stopami. (haha ...aspoň nemusíte v aute trpieť ďalšieho)

Pamätáte sa ešte na Brainwashing koncert na SK pôde, v Jablonici? Ako sa vám tam páčilo, čo SK ľudia...?
Tom:
Omlouvám se, ale teď si to nějak nevybavuju... Ale asi to bylo v pohodě. S slovenskými fanoušky mám dobrou zkušenost, až na dvě vyjímky. Jednou jsem byl požádán o autogram se slovy „Podpíš sa mi, Gábin... (což byl bývalý bubeník AS), a druhý po mně chtěl na památku buben. To je dost drahá sranda. I když to jsou spíš úsměvné než špatné vzpomínky.
Ptoe: Vůbecně se nám na Slovensku hraje vždy skvěle a na koncertech je skvělé publikum.

Jardo Haž povedal o Zdeňkovi Šikýřovi z Poličná studio, že je to zvukový mág. Súhlasíte s Jardovymi slovami? Pôjdete tam nahrávať aj svoj ďalší matroš?
Tom:
Zdeněk je dobrej a hlavně v pohodě. Patří mu studio Hostivař a ne Poličná (...uf, jasné – Hostivař, „trošku“ som to zamenil) a plánujeme tam točit i další desku, protože se nám tam dobře pracuje. Já tam budu dělat další ISACAARUM, točí tam FLESHLESS, INGROWING, je to takovej malej českej Morrisound.
Andy: Zdeněk Šikýř má dobře vybavené studia, je to kvalitní odborník i člověk, se zvukem CD jsme až na některé drobnosti spokojeni, mohu tedy dodat, že se k němu opět chystáme.

Batman z Hlohovca mi kecal, že váš bicman má školu na bicie, je to pravda? Živí sa tým, hrá aj v nejakej inej kapele?
Tom:
Batman z Hlohovca má neúplné informace, rok jsem chodil na konzervatoř, ale utekl jsem. Čas od času za někým zajdu se něco přiučit, ale jinak jsem spíš samouk. Hraní mě neuživí, pracuju jako specialista přes bicí na velkoobchodě s hudebními nástroji. V jiných kapelách nehraju, protože to bych se už musel rozkrájet.
Andy: O tom jsem tedy nikdy neslyšel, ne že by na to neměl, ale určitě by se pochlubil. Momentálně, jako i dříve, se věnuje 100% naší kapele.

Vaša hudba je veľmi náročná na kvalitu zvuku, nebývajú s tým nejaké problémy na koncertoch?
Tom:
Jemně řečeno, bývajů. Pro spoustu zvukařů je to moc nástrojů a není čas na zvukovku.
Andy: Samozřejmě že bývají, snažíme se to eliminovat tím, že si vozíme co nejvíce vlastních věcí, které neustále zkvalitňujeme.

Dostali ste nejakú cenu hudobnej akadémie, ty vole, ako sa vaša vec dostala do rúk týmto vyžehleným obchodníkom? ...úprimne povedané, nemyslím si, že skutočne vedia pochopiť extrémnu hudbu. Čo si o tom myslíte? Má táto cena pre vás nejaký význam? ...hmm, toto sa vás asi tiež dosť ľudkov pýta, že?
Tom:
My jsme Grammy v oblasti hard and heavy nevyhráli, to byli SSOGE. My jsme byli pouze nominováni a skončili jsme druzí nebo třetí, čehož si také vážíme. Jak na nás přišli, nevíme, myslím, že v tom měl prsty Petr Korál nebo Bohouš Němec.
Andy: Skutečnost je taková, že jsme byli jedna ze tří nominovaných kapel, ale cenu jsme nevyhráli. Jinak o této věci rozhodovali lidé, kteří rozumí těmto "tvrdším" stylům, v tom bych problém neviděl.

Ako bolo na Fuck The Comerce feste? Tam boli headlineri tuším Cryptopsy. Aký bol zvuk, fans, miesto...
Tom:
Tam bylo skvěle, spousta lidí a dodnes nám chodí emaily s poznámkou, že nás znají právě odtamtud. Viděl jsem tam poprvé v akci Floriana z Cryptopsy, to bylo maso. Zvuk byl super, vybavení taky, perfektně se o nás starali. To se ti u nás stane jedině tak na Obscene Extreme!!!
Andy: Byl to pro nás velice prospěšný koncert, jak pro získání zkušeností, tak i pro ohlas posluchačů, Cryptopsy zahráli výborně a bezchybně, není co dodat.

Z Obscene netu som sa dozvedel, že máte už hotové triká s rôznymi motívmi, čo teda na nich máte?
Tom:
V předu motiv alba, na zádech logo a nápis „Elvenefris“ a na ramenou egyptský symbol oka. Trika jsou originál Fruit of the loom, v bílé nebo pískově žluté barvě.

Ty bláho! ...ako dlho ste boli strčení v tom štúdiu? Ešte som nepočul, aby niekto dal takú obrovskú sumu za nahrávanie. Čo vám najviac zabralo čas?...asi zvuk, že? ...ste spokojní s konečným, výsledným zvukom vášho CD?
Tom:
Celkem nás ta sranda vyšla na dvacet čtyři dní a devadesát tisíc, z čehož dost hradil Čurby. Původně jsme totiž měli vydávat u Martina Belobrada a chtěli jsme nahrávat až na přelomu září/říjen. Belo nás tam ale nahnal už v červenci, protože to chtěl mít v srpnu venku. My jsme tedy strávili spoustu času aranžemi a dokončením skladeb, které nebyly ještě připravené. Pak měl ale Belo nějaké problémy s penězi a my se dohodli raději s Obscene. Za ty peníze bychom dnes samozřejmě udělali lepší zvuk, ale tenkrát jsme museli ještě ve studiu dodělávat skladby.
Andy: Ukázalo se, že nahrávat tyto konkrétní písně nebylo jednoduché. Snažili jsme se to co nejvíce vyperličkovat, aby to bylo co nejlepší. Co se týče ceny, měli jsme předběžně schválený rozpočet od již shora zmíněné osoby, nakonec jsme větší část museli zaplatit sami a samozřejmě náš nový vydavatel Čurby.

To je všetko, hoši, majte sa tam šetcá dobre a povedzte niečo nakoniec, dík!
Tom:
Díky za všechno, mějte se hezky a přijďte se podívat na našeho nového zpěváka Radima (ex-Laniena Mentis).
Andy: Na závěr chci poděkovat všem fandům na Slovensku, každý koncert tam má vynikající atmosféru, rádi se tam znovu a znovu vracíme.
....to ma moc teší...skutočne skvelé slová na záver.

lykathea.aflame@obscene.cz

23/10/01
...pokecal som s Tomom (bicie), Andym (basa), Ptoem (git, voc)

(Anál)

Napíšte Análovi

Home