Home

TIMNA BRAUER & ELIAS MEIRI ENSAMBLE
DK Zrkadlový Háj, 21. marca 2002

Timna Brauer

Vystúpenie hviezd klezmeru (židovskej hudby) bolo pripravené na štvrtok 21. marca 2002. Do petržalského DK Zrkadlový Háj prišlo viac ako 300 ľudí, väčšina mladých, ale našli sa tu aj povedzme manželské páry. Akcia sa konala pod záštitou jeho excelencie J.E.Davida Granita, Veľvyslanca štátu Izrael, Ministerstva zahraničných vecí štátu Izrael a Ministerstva kultúry SR.
Vystúpenie slovenskej kapely Pressburger Klezmer Band a izraelskej legendy Timny Brauer & Elias Meiri Ensamble bolo súčasťou Festivalu izraelského filmu a kultúry Chaverim Chaverim. Po príhovore pána veľvyslanca večer otvorili Pressburger Klezmer Band. Pokladám ich za veľmi dobrých hudobníkov. Majú milú blonďavú speváčku, showmana a optimistického kontrabasistu, klávesáka, dvoch huslistov a skvelého bubeníka. Hrajú chytľavú hudbu, ktorej mnohé melódie človek pozná bez toho, že by o tom vedel. Je to veľmi emotívna a živá hudba. Zdalo sa nám, ale je to len špekulácia, že táto hudba má veľa spoločných prvkov a postupov s našou ľudovou piesňou a dychovkou. A pritom tam žiadny dychový nástroj nie je...
Ako hviezda programu vystúpila milá a sympatická dáma, v Izraeli veľmi populárna a uznávaná, Timna Brauer. Má výborný hlas, je vidieť, že je skutočnou odborníčkou na klezmer, má z tejto práce radosť a užíva si každú sekundu vystúpenia. Pôsobí dosť sebavedome a rázne, ale jednoznačne dala divákom na javo, že je úprimne nadšená ich reakciami. Za sebou mala hudobnú podporu v podobe kapely Elias Meiri Ensamble, kde sú sústredení výborní umelci takmer z celého sveta. Na gitaru výborne hrá Rakúšan, na bicích nádherný človek z Trinidadu a Tobaga, ktorý prišiel v bielom turbane a dlhej košeli a ktorý krásne vnímal rytmus, a na klávesy, ústnu harmoniku a bongo hral v tom najlepšom zmysle slova šialený Elias Meiri z Izraela, ktorý ešte aj počas koncertu robil zvuk. Hrali tradičný klezmer, ale na ich tvorbu vplýva aj hudba z rôznych častí sveta: Španielsko, Orient, Jemen a juhoslovanská hudba. Keďže vystúpenie aj tejto kapely bolo emotívne, chytľavé, veselé, všetci sme sa dobre bavili a Timna nám dala spievať aj časť jej piesne. Elias zahral jednu pieseň sólo na klávesoch. Prvá a posledná časť skladby bola notoricky známa rumunská skladba a medzi ne vložil Elias vlastnú tvorbu. Veľmi zaujímavá, ale ťažká skladba a netušila som, že toto klávesy dokážu.
Na vystúpenie sme išli najmä preto, že klezmer je zaujímavá a väčšinou neuveriteľne rýchla hudba, na festivale Pohoda sme si ju mohli užiť v podobe kapely Boban Markovič Orkestar a mňa zaujala už vo filme Emira Kusturicu Underground (Podzemie), kde soundtrack k filmu nahrala skupina Klezmatics.
Akciu hodnotím ako veľmi úspešnú, zaujímavú a živelnú, kde sa diváci spontánne bavili a vystupujúcich interpretov ako kvalitných umelcov.

(Roger)

Napíšte Rogerovi

Home