Home

System Of A Down - Hypnotize
(Sony BMG Music)

Hypnotize – najlepší album System of a down?

System Of A Down - HypnotizeMinulý týždeň zaútočili hneď úvodným songom Attack arménsko-americkí System of a down na uši a mozgy lačných fanúšikov qalitnej hudby. Presne pol roka po albume Mezmerize je tu druhá, nadväzujúca časť dvojalbumu Mezmerize/Hypnotize. Booklety z oboch cédéčok pasujú dokopy, takisto intro prvej časti dvojalbumu, Soldier side, je záverečným songom Hypnotizu. Dúfam, že sa vydávanie dvoj- a viac-albumov nestane tendenciou v hudobnom priemysle, v štýle filmovej Matrix trilógie alebo Pána prsteňov.

Páčil sa vám Mezmerize? Ak hej, Hypnotize sa pravdepodobne bude ešte viac. Ak kritici nazývali Mezmerize najmainstreamovejším albumom tejto štvorice, tak Hypnotize je zase návratom k časom ešte pred Steal this album. Je veľmo úderný, rýchly (o dosť rýchlejší ako Mezmerize) a zase ponúka osvedčenú mixtúru systemáckych atribútov: metal, arménsky folk, rap, etno, politika a bizarná sranda. Spoluspevák a hlavný songwriter, gitarista Daron Malakian sa tu doteraz najviac vyhráva s rôznymi gitarovými fajnovosťami, zmeny tempa a nálad sú náhle a preqapujúce, hudba Systému nie je a nikdy nebola odhadnuteľná. Čo sa mi najviac pozdáva, najnovší album je akoby návratom ku postupom z prvého rovnomenného albumu, je veľmi živelný, i keď taký živý zvuk, aký mal systemácky debut som odvtedy ešte nikde nepočul.

V Hypnotize využívajú Daron a frontman Serj Tankian rôzne prvky od punku cez ska, euroázijské etno, funk až po grunge (no schválne, nezdá sa vám titulná skladba Hypnotize silne šmrcnutá Pearl Jamom?). Serj ako spoluwriter hudby a autor textov i nezameniteľného spevu (mohol by spievať v akejkoľvek skupine, zvláda ujúkanie, silný a čistý emocionálny spev až po metalové škreky a growling) sa rád vyžíva v kombinácii politických textov a absurdných slovných hračiek, texty sú chvíľami konkrétne a inokedy silne abstraktné, zanechávajú dojem. V jednom z najvýraznejších songov kapely vôbec, Holy mountains, sa Serj zase vracia k téme zamlčiavanej arménskej genocídy otomanskými turkami, v ďalších piesňach výrazne rýpe do tém ako vojna či ľudské práva bez toho aby pôsobil pateticky či moralisticky, je to majster slova. V songu Vicinity of Obscenity sa zase hrajká so slovnými absurditami, nie je to vážny text ani skladba, táto štvorica je sympatická práve tým, že sa neberú príliš vážne.

V piesňach na tomto albume sa na speve doteraz najvýraznejšou mierou podieľa i Daron, čo vokály dosť ozvláštňuje. Daron vonkoncom nie je takým excelentným spevákom ako Serj, jeho prejav je osviežujúci a mierne vzbudzuje úsmev, určite je však dostatočne autentický.

System Of A Down Postupom rokov začala hudba SOAD naberať na komplexnosti a viacvrstevnosti, iste i zásluhou ich dvorného producenta, magického Ricka Rubina. Dalo by sa povedať že spevák Serj, gitarist Daron, bubeník John Dolmayan a basák Shavo Odadjian, všetci momentálne vo vlasato-rockovom imidži, spáchali takú menšiu revolúciu v žánri nu-metalu svojím debutom System of a down (1998). Druhým albumom Toxicity sa stali lídrami žánru a nastavili laťku sakra vysoko nielen v rámci tvrdej hudby. Každým jedným albumom sa rozbehli niekam inam a zároveň zostali charakteristický svojím výrazným štýlom. Hudba Systému je charakteristická hravosťou, dravosťou, živelnosťou, rýchlymi riffmi, zbesilými zmenami tempa, tanečno-skákavými pasážami a spevom štýlu Dr.Jekyll/Mr.Hyde, využívajúc kontrast melodickosti a brutálnosti. Po prvom albume som si myslel, že neexistuje, aby mohli SOAD jeho qality dohnať ďalším albumom a po každom ďalšom albume som si to isté myslel o tom ďalšom. System of a down sú kapelou, ktorá dokáže byť neustále inovatívna a progresívna.

Albumom Hypnotize táto štvorica amerických Arménov zase potvrdila svoje miesto na výslní náročnej hudby, tento album je jedným za najvydarenejších počinov v hudobnom priemysle za posledné roky vôbec. Jednoznačne odporúčam.

Martin Plško, 1.12.2005

System Of A Down Artwork

Napíšte Plškovi

Home