Home

HYPNOS

Česká banda HYPNOS si pre nás pripravila nový album, ktorý pomenovala "The Revenge Ride". Album je skutočne vydarený a určite nemôže nikoho sklamať. Niečo o ňom, ale aj iné veci, som sa pokúšal vytiahnúť od Bruna:

Nazdar brácho, ako sa darí? Na úvod mi povedz, ako sa predával "In Blood we Trust"...
Predalo sa 3000 kusov v Európe a v USA. 500 v Japonsku, 1000 kaziet v Thajsku plus dáke licencie na kazetách u nás a v Poľsku, dohromady 4900 kusov a nejaké drobné... práve som na Morbid records v kancelárii ohľadom promokampane nového albumu a včera som videl kompletný sale-report, takže to viem presne.

Všade som čítal lepšie ohlasy na HYPNOS ako na KRABATHOR. Ako to vnímaš?
Samozrejme ma to teší, ale nemienime sa s nimi naháňať o to, kto z nás dvoch je lepší, toho som si užil dosť v Krabathore.

Aké sú teraz medzi vami vzťahy a vnímate sa ako konkurencia?
Naše vzťahy neexistujú, lepšie povedané vzťahy medzi mnou a nimi. Ten pocit konkurencie v nás pochopiteľne kdesi hlboko je a vzájomne sa sledujeme, ale ja osobne to dajako neriešim. Som rád, že sa HYPNOS darí a pokiaľ sú aj oni spokojní, potom nie je nikde problém.

Ok, to bolo na úvod, prejdime teraz k novým veciam. Keď si mi poslal nové promo MC, tak ma skoro odrovnalo. Toto som vážne nečakal. Aký vidíš hudobný rozdiel medzi "In Blood..." a "The Revenge..."?
Nový album je tvrdší a má profesionálnejšiu produkciu. Povedal by som, že sa na ňom aj čiastočne odrazil príchod gitaristu Davida. Jeho štýl medzi nás zapadol naprosto skvele. Terajšia zostava je fantastická, a to ma teší najviac...

Druhou vecou, čo ma dorazila, bol zvuk. Síce ešte bez masteringu, ale total super. Čí to bol nápad zveriť sa do rúk Harrisovi Johnsovi?
Ja som nad zahraničným štúdiom uvažoval už keď som bol v Krabathor, ale keď sme začali s Hypnos, nechcel som, aby Morbid rec. zbytočne riskovali drahú produkciu u absolútne novej kapely. Teraz sme tú možnosť dostali, samozrejme v určitých finančných limitoch a uvažovali sme s Pegasom o štúdiu vo Švédsku, alebo v Nemecku. Poslední dvaja kandidáti boli Andy Clasen (STAGE ONE STUDIO) a Harris Johns (SPIDERHOUSE STUDIO). To finálne rozhodnutie padlo na Harrisa, lebo je skutočná legenda a jeho štúdio je bližšie k Českej republike, takže boli nižšie náklady na cestovné, mal tiež rovnako zaistené ubytovanie priamo v štúdiu, čo tiež znižovalo náklady. Pravdu povediac, ja ho považujem za boha od svojich 14-15 rokov, kedy som začal počúvať Kreator, Sodom, Voivod, Celtic Frost a on spolutvoril túto scénu. Som strašne vďačný Morbid rec., že sme vďaka ním mali možnosť pracovať s takýmto človekom. Bol veľmi flexibilný, síce sa snažil pracovať štýlom, na ktorý je zvyknutý a ktorý je typický hlavne pre jeho thrashovejšie produkcie, ale napokon rešpektoval náš postup a aj keď na našom zvuku nenájdeš veľa vecí preňho typických, tá nahrávka znie skutočne dobre a veľmi profesionálne. Strávili sme veľa času najrôznejšími debatami a riešením detailov... Myslím si, že aj on bol so svojou prácou spokojný. A tých zážitkov bolo tiež dosť, ako napríklad keď som si pýtal na spev mikrofón, do ktorého naspieval Van Drunen album Consuming Impulse (PESTILENCE), alebo keď onedlho po nás išli do štúdia nahrávať SODOM... bolo to vážne skvelé... album vychádza o pár dní a sme veľmi netrpezliví...

Ako sa s ním spolupracovalo si už spomínal, môžeš prezradiť, aký bol drahý?
Cenu Ti nepoviem, nakoľko je to interná záležitosť kapely, vydavteľstva a producenta.

Mastrovalo sa na Floride v Morrisounde. Aký to bol pocit byť v štúdiu, ktoré v istom čase formovalo death metal?
No pravdu povediac sme v Morrisounde ani neboli, lebo v dnešnej dobe stačí do štúdia poslať nahrávku. Mastering je už hotový a znie skutočne skvele.

Veľmi ma zaujala pomalá skladba I'm The Wind, ktorá je dosť netypická. Myslíš, že sa z nej stane "hit"?
Neviem, a ani to nijak neriešim. Je síce fakt, že tá skladba je odlišná od ostatných, ale páči sa mi veľa štýlov a nevadí mi, že album nie je striktne ortodoxný. Iba o spevoch v refréne som si predstavoval, že ich zvládnem oveľa lepšie.

Na promo MC nemám veľa informácií, ale nezdá sa mi, že by si na "The Revenge..." spieval iba Ty.
Jasné!

Zostávate u Morbid rec. Asi ste s nimi plne spokojní. Prijal by si inú ponuku? Ktorej firme by si sa najradšej upísal?
Táto otázka... vieš, Morbid rec. do nás vložili veľkú dôveru a ich promokampane na všetky tri naše CD boli značne rozsiahle, čo predstavuje nemalé finančné prostriedky. Nerád by som ich sklamal, naviac sme dlhé roky priatelia. Naša zmluva týmto albumom končí a Morbid rec. majú záujem o ďalšiu, ale keby prišla ponuka od Metal Blade alebo Century Media, veru, bolo by to strašne ťažké rozhodovanie. V tejto chvíli je to ale skôr utópia a vyzerá to, že Morbid rec. by mohli vydať na budúci rok MCD-ROM, ktorý máme v pláne.

Po vydaní by malo nasledovať turné. Máte už predstavu s kým?
Tento rok máme smolu, obidve naplánované turné, prvé s IMMOLATION a druhé s MALEVOLENT CREATION boli zrušené, takže sme to vyriešili tak, že Pedro dohodol asi 15 sólo akcií v Belgicku, Francúzsku, Holandsku a Nemecku. Jediné turné, ktoré je v tejto chvíli isté, je turné s BEHEMOTH (Pol) v Čechách a na Slovensku od 16.11.-24.11.2001, presné termíny sú na web stránke... Pevne verím, že nabudúci rok sa nám podarí získať dajaké naozaj dobré turné, už teraz na tom s manažérom a firmou pracujeme.

Nerozmýšľate o druhom gitaristovi? Verím, že na koncertoch by Vám to prospelo.
Ani mi o tom nerozprávaj. Už od počiatku HYPNOS som sa snažil postaviť 4-člennú skupinu, žiaľ, je zúfalý nedostatok vhodných adeptov... Našťastie s nami často vystupuje aj Alex z PANDEMIE, ktorý s nami odohral všetky tri doterajšie šnúry a veľa sólo koncertov. Teraz sú dosť zaneprázdnení, majú točiť nový album, dosť koncertujú... neviem, ako to bude. Každopádne sa budem snažiť nájsť niekoho, kto by s nami chodil ako hosťujúci gitarista.

Ako sa dnes pozeráš na svoj odchod z Krabathor? Čo hovoríš na ich dnešnú hudbu?
Je to trocha smutné, ale pozerám sa na to tak, že som v Krabathore strávil 13 fantastických rokov a ten jeden alebo dva, čo stáli za hovno, to je život. Ľudia sa menia a ja to rešpektujem, iba mi vadí spôsob, akým to všetko prebehlo. Každopádne som teraz maximálne spokojný s HYPNOS a mám veľa plánov a cieľov. Čo sa týka Krabathor, v žiadnom prípade by som nechcel ísť ich cestou (nakoľko to je aj jeden z dôvodov môjho odchodu), ale ich albumy sa mi viacmenej páčia a aj ich koncerty v poslednej dobe sledujem so záujmom a takmer celé. Keď sa prenesieš cez to, že sú štýlovo inde a že to už nikdy nebude "Lies", alebo "Orthodox", zistíš, že ich to hranie baví a že robia hudbu na úrovni. To je treba rešpektovať. Krabathor je aj v dnešnej dobe stále nadpriemerná kapela.

OK, Bruno, na dnes by to stačilo, dík za rozhovor, želám veľa dobrého a už sa neviem dočkať nového albumu...
Dík za podporu...

(Murphy)

Napíšte Murphymu

Home