Home

IN DEED HELL

In Deed Hell patrí na nielen českej ug. scéne medzi pojmy, ale aj medzi najkvalitnejšie, čo dnešná fanzinová scéna môže ponúknuť. Kvalitné rozhovory, super obrázky, kvalitná tlač... jednoducho In Deed Hell má všetko, čo má kvalitný zine obsahovať. Deather sa svojej práci absolútne rozumie a určite nie je žiadnym začiatočníkom. Jedného dňa sa mi podarilo prostredníctvom e-mailu spojiť sa s touto, dnes už, dá sa povedať, legendou českej ug. scény. Náš rozhovor Vám prinášam nepreložený, aby slovenskí fans nezabudli reč našich českých bratov:

Nazdar umelec, ako žiješ? Zasiahli aj Teba záplavy?
Žiji v pohodě. Jinak tento rok se mi záplavy vyhly! Poprvé jsem zažil záplavy v roce 1992, kdy jsem byl ještě na vojně na Slovensku - na Oravě a pak v Tatrách. Kdy tál sníh a do toho ještě hustě pršelo. Strašně rychle se oteplilo a byla katastrofa! Byl jsem 14 dní v mokrém a svážel jsem lidi z hor, bylo to peklo, avšak lidé v této oblasti na podobné události byli zvyklí. O tom se nikde nepsalo a nemluvilo. Pak v roce 1996 to zasáhlo Krnovsko, to tady tenkrát škaredě odnesla zdejší vesnice Býkov, myslím, že se jednou o tom zmínili v televizi a jak odjela televize, o katastrofu neměl nikdo zájem. Lidé to podcenili a v roce 1997 přišla v noci apokalypsa, nečekaně, zákeřně a nikdo netušil co má dělat, jak to dopadne. Lidé si zřejmě mysleli, že to bylo poprvé a naposled. Tentokrát nás to zasáhlo a pořádně! V roce 2001 to potkalo tuším Zlínsko a některé oblasti, zrovna když jsme měli blízko Zlína NUCLEAR STORM! No a teď rok 2002 a snad každý ví, co bylo. S tím rozdílem, že teď všechno funguje už jinak, jsou povodňové komise, lidé vědí, co mají dělat a mnozí mají čas se připravit. Kdysi se lidé ani nepojišťovali proti povodním, teď je to normální! Když si to vezmeš, tak nějak dokola, pomalu a jistě si na vodu začíname zvykat. Ve zprávách mluvil nějaký Plzeňák: "Když v roce 1997 jsem viděl ve zprávách Moravu, speciálně Troubky, nevěděl jsem, co si mám představit, teď, když mi voda vzala dům, vím přesně, co ti lidé prožívali, je to hrůza", a měl pravdu! Kdo to nezažil, bezmocnost... nemůže vědět, co taková záplava obnáší. Já si vždy myslel, že peklo smrdí sírou a je tam neznesitelné vedro, žel, to není pravda...

Ok, naposledy sa mi dostalo do rúk tvoje XVI. číslo, ktoré je znova totálne vymakané, no zdá sa mi, že si si už našiel svoj design a štýl, takže sa zdá, že si ostal na tom istom bode. Nechceš robiť nejaké prevratné zmeny?
Máš pravdu. Numero 15, 16 a teď už i 17 má stejný design a nemíním to nějak měnit. Tedy alespoň nic násilím. Jako že mi někdo napíše, změň to a já to změním - NE! IN DEED HELL je má ventilace. Čtenáři si ho kupují nebo dostávají dobrovolně a možná je to tím, že se jim líbí stejně jako mě. Myslím, že ještě nejaký čas to tak určitě zůstane! Někdo to pokládá za stagnaci, ale mě je úplně jedno, co si kdo myslí. IDH je můj koníček, tak proč bych se měl řídit někým jiným?

Pravdivé to slová, s ktorými sa plne stotožňujem aj ja... nechceš niekedy hodiť IDH do A4 formátu?
Ne nikdy, podle mě je to nepraktické ha-ha-ha... Možná, že tam více vleze, ale realizace je dražší a lidé to prostě nepochopí, když zdražíš, a to já nechci. A4 obálky jsou dražší, poštovné, uskladnění... formát A5 prostě mám rád a nenechám na něj dopustit!

Prečo dávaš svojim číslam tituly ako napr. Demonic Scream... je to, ako keby kapela vydala album?!
Však taky že jo! Kapela vydá demo, za další rok nebo dva další demo, pak možná album. Mě to nestojí o nic méně, nemyslím jen finančne, ale i silově, nervově a časově... a zkončiť práci jen nějakým pořadovým číslem, hmm... bylo by to tak nějak nefér. Takhle to pro mě znamená víc. Nevím, jak to popsat a jestli mi rozumíš. Použil jsem malajštinu, francouštinu, angličtinu a teď už i šlacharštinu!

Tvoj zine je uznávaný aj vo svete. Koľko listov Ti chodí priemerne za týždeň?
No nevím, jestli je I.D.H. až tak uznávaný ve světě a pokud jo, určitě nic nepřišlo z čista jasna, že? Undeground vždy závisel na vzájemné korenspodenci. Nejvíce dopisů dostávám, když vydám I.D.H., to dá rozum... to je za týden i přes 100 dopisů. Když je ticho, tak za týden chodí okolo 30 dopisů, ale to je různé... Denně odpovídám zhruba na 20 - 30 e-mailů. Mám to rád! Nikdy jsem po nikom nechtěl ani známku a každému jsem odpověděl, pokud se na něco ptal a o tom UG je! Někdy třeba nemám čas, jasně... ale vždy to dotáhnem do zdárného konce. Dá se říct, že nejsem nikomu nic dlužný!

Angličtinu ovládaš Ty, alebo niekto z redakcie?
Já neumím anglicky, jen nějaké fráze, několik stovek slovíček, ale poskládat větu tak, aby dávala rozum, ha ha ha... hodně mi v tom pomáhá Maroš Samončík, RA, místy Marek Husařík a Adam! Já se ještě učil ruštinu, ha ha ha, která mi byla a je na hovno! Ale časově bych asi nezvládl chodit do nějakého jazykového kroužku. Sere mě to, ale co mám dělat? Pokud by se našla nějaká 18 - 20-letá učitelka angličtiny atraktivního vzhledu a učila by za jídlo nebo lépe - zadarmo, dej vědět, beru jí! Nastěhoval bych si jí domů, ha ha ha....

Tak to by som Ti určite nepovedal, lebo by už bývala u mňa... Určite hodne využívaš aj internet. Ako sa dívaš na túto vymoženosť?
Asi tak... nebýt internetu, jsem v prdeli. Všechno by bylo zdlouhavé a nespolehlivé. Denně jsem na netu, denně stahuji a posílám poštu. Vem si... Namaluji nějaký sketch, mohu ho hned odeslat a někdy ještě ten den vím, zda-li mohu pokračovat a nebo mám pracovat na něčem jiném. Nebylo by netu... musel bych obrázek vytisknout, nebo dát na disketu, poslat ho poštou za nelidské peníze a čekat, jestli to vůbec dostane a když ano, tak jestli to, co jsem poslal, přišlo v pořadku. Následně bych musel čekat nejistě na jeho odpověď... už víš, v čem je výhoda?

Si tiež výborný maliar. Kreslil si v poslednej dobe nejaké obaly kapelám?
Jo, něco jsem udělal. DISINTER (USA), EMESIS (USA), CARNAL LUST (FRA), GURKKHAS (FRA), THE DOOMDAYS CULT (SWE), RECUEL MORBIDE (FRA), VITAL REMAINS (USA), DESTROYING DIVINITY (CZ), DEMONICON (USA), FOREST OF IMPALED (USA), THY PAIN (USA), FUNERAL INCEPTION (INDONESIA), SHELOGENNA (CHILE), MORTAL SCENERY (BRASIL), KRONOS (FRA), DARKSIDE (A), KAOS RISING (USA), atd...

Máš nejakého obľúbeného maliara či fotografa?
Mám rád obaly, které vycházeli okolo 90 let. Takže práce od Dana SeaGraveho, Wes Benscoter, Michael R. Whelan, Marshall, H.R. Giger, atd… někteří už upadli do zapomění, nebo kreslí méně, někteří se naopak zdokonalili. Fotografi moc neznám, akorát Jana Saudka a Standu Volfa.

Poznáš obrázky od Travisa Smitha?
Obávám se, že ho asi od jména neznám. Musíš mi připomenout některá jeho díla, třeba ho znám od vidění!

Jeho práce použili napr.Death, Sadus, Control Denied, Malevolent Creation,... Ktorý obal platne by si označil za geniálny?
To je těžké! Velice těžké! Hodně se mi líbí a pokládám je za geniální jsou: OBITUARY "Cause Of Death", VADER "De Profundis", GORGUTS "Considered Dead", PESTILENCE "Testimony Of The Ancient", DISINTER "Demonic Portraiture", ENTOMBED "Clandensine", VITAL REMAINS "Forever Underground" BROKEN HOPE "Loathing", DEMONICON "Blood Lust", WARLOCK "Triumph Of Agony" a nebo SODOM "Agent Orange", DEATH "Spiritual Healing", DANZIG "How The Gods Kill", je toho skutečně moc! Někdy i docela jednoduché obaly mají sílu, jako třeba DEICIDE "Legion", nebo jedno staré album od BORKNAGAR, kde je fotka nějaké chaty v lese, všude okolo mlha... má to sílu! Zajímavé obaly jsou i od TYPE O NEGATIVE! KONKHRA "Weed Out The Weak", CRYPTOPSY a nebo velice dekadentní obal od MAYHEM, jak je svázaná bíla holubice v ostnatých drátech! Taky se mi líbí obaly od EMPEROR, CRADLE OF FILTH, atd... Je na to těžké odpovědět!

Ako by si mi ohodnotil pár slovami týchto 5 albumov:
TESTAMENT - The Legacy Tento album jsem nikdy pořádně neslyšel, takže ti k tomu nic neřeknu, protože si nechci hrát na chytráka. Já jsem se o TESTAMENT začal podrobně zajímat, až když nahráli "Practice...", mimochodem TESTAMENT mám stále moc rád i poslední alba jako je "Demonic" nebo "The Gathering", co mi na nich nikdy moc nesedělo, bylo album "Ritual", myslím, že tím stratili hodně fanoušků.
THERION - Theli Já si THERION pamatuji jako brutální death metalovou kapelu. Po sléze začali stále více vkládat do své muziky klávesy, až je snad úplně pohltili. To už jde mimo mě. Řekl bych, že album "Theli" bylo právě tím albem, kde šla cítit rapidná změna ke klávesonizaci, he he he...THERION začal být ovlivňovaný vážnou hudbou a "Theli" byl takovým odrazovým můstkem do jiné dimenze metalu. Pro někoho dobře, pro druhého nikoli. Já, když jsem slyšel "Theli", stratil jsem veškerý zájem o THERION. Ano, s oblibou si pustím třeba "Vovin", ale nesmím si připouštět, že je to THERION!
SEPTIC FLESH - Esoptron SEPTIC FLESH je vůbec jedna z mála kapel, která má své důležité postavení na metalovém poli, obzvláště když hraje tak originální muziku, kdy nemá sebemenšího konkurenta nebo plagiát! Já se setkal se SEPTIC FLESH poprvé s albem "Mystic Places Of Dawn" a byl jsem z toho vyřízený. Nečekal jsem dlouho a další rok vyšel právě "Esoptron", kdy potvrdili své kvality! Úchvatné melodie, démonicko-tajemná atmosféra, velice silné album! O nic horší album je i jeho následovník "Ophidian Wheel"!! Ale pak se jim to nějak vymklo z kontroly a operní zpěv atd... na dalším albu, teď si nevzpomenu na jeho název, tuším to nestrávil nejeden jejich fanoušek včetně mě! Skóre vyrovnali až velice zajímavým albem "Revolution DNA", no a teď jsem zvědavý na jejich novinku, která by měla vyjít už u HAMMERHEART!
SEPULTURA - Beneath The Remains Tahle deska mě velice ranila, myslím to v dobrém slova smyslu. Byla to pecka na svou dobu!!! Miluji tuhle věc! Já jinak "Schizofrenii, Morbid..." vůbec nemusím, prostě jsem to slyšel a nijak zvlášť mě to nevzalo, ale od "Beneath..." se stala SEPULTURA u mě vyhlédavanou kapelou. Pak přišel "Arise" - bomba!!! A následně "Chaos A.D." i tenhle kotouč mám jěště rád, avšak po této etapě u mě kluci z Brazílie končí. Zdá se mi, že v současné době jsou násilně naživu, divím se tomu! Jejich doba odzvoněla a přežijí jen silní, jako je třeba SLAYER!!!
PAIN - Rebirth PAIN, ha ha ha... ja takové ty elektrofůze metalu vůbec nemusím poslouchat! Už Peterův debut mě nebral a raději jsem ho dal jednomu mému kolegovi. Pak mi Demimortuus pouštěl v autě tuto fošnu a já to poslouchal s otevřenou hubou a nic....... nic....... ale mají dobrý klip s těmi plastelovými postavičkami! Na druhou stranu je dobré, že se Peter umí takhle vyventilovat a nemusí to cpát do tvorby HYPOCRISY, která nemá s tím nic společného!

Čo najviac počúvaš v poslednej dobe?
Další těžká otázka. Na to se nedá jen tak odpovědět! Ha ha ha... Budeš se divit, ale nejčastěji poslouchám Ninu Persson a její kapelu A CAMP a THE CARDIGANS, ha ha... má úžasný hlas a zcela jsem jí podlehl. Jinak se vracím a postupně si sháním alba z roku 90, (tak to aj ja a už som zohnal pár starších "nezohnateľných" titulov pozn.Murphy) kdy jsem tehdy neměl jak CD přehrávač, tak prostředky k nákupu těchto albumů. Teď si pomaličku doplňuji diskografii a nebo tituly, které mě zajímali jako například starý SACRED REICH, BRUTALITY, LOUDBLAST, DESULTORY, TYPE O NEGATIVE, ARCH ENEMY, FURBOWL, NAPALM DEATH, atd... Nejraději mám tyto stará alba, ale sháním si i staré W.A.S.P., ALICE COOPER, SLAYER, SODOM, WARLOCK... prostě všechno, co mě kdysi zasáhlo a rád si to pouštím i teď!

Dnes sú v móde rôzne "nu-metalové" kapely typu LIMP BIZKIT, LINKIN PARK... ktoré podľa mňa majú s metalom toľko ako Sagvan Tofi s grind corom... Čo hovoríš na ich stále púšťanie v médiách? Myslíš, že keby takto stále púšťali thrash či dokonca death metal, či by sa stal tiež masovo populárny?
Já jsem jednou, jednomu kámošovi řekl, že kdyby byl tak hodný a nahrál mi na VHS, co se teď poslouchá na MTV, VIVA atd... Zoufalství... všechno znělo jako KORN, SLIPKNOT, LINKIN PARK... akorát, že někteří nemají za prdelou tak bohaté vydavatele a tím nejsou tak známí jako víše uvedeni. Byl jsem docela zhnusen, protože jsem nerozeznal rozdíly mezi těmito kapelama. Všechno znělo jako jedna! Na druhou stranu, jestli to někdo poslouchá a líbí se mu to, je to čistě jeho věc! On třeba nemusí chápat nás, ha ha ha... Já se o to nezajímám, tudíž to nevyhledávám a nepouštím si to! Nakonec je dobře, že hudební styly, jako je death, black nebo thrash, nejsou tak tlačeny medií. Myslím, že by se daleko rychleji omrzeli. Já mám například rád "Reign In Blood" od SLAYER, který vyšel v roce 86 a doteď si ho rád pustím a zažívám stejné pocity jako kdysi! Jednou jsem vezl v autě kolegu z práce a on nikdy nic takového neslyšel. Prý to je super, "to řeže! Co to je?" A já, to je SLAYER a 16 let staré album a on nechápal. Mediálně tlačené kapely se omrzí a po několika letech se o tyto kapely přestanou zajímat v takovém měřítku jako v součastnosti! Stejně si myslím, že death, thrash a black styly trošku nabouraly pořady jako Headbanger's Ball apod… Ono se to sice dostane mezi lidi, lidé jsou tak rychle informováni a hned se mohou rozhodnout, jestli si album pořídí, či jiného interpreta. Ale musí to omrzet… je to jako s filmem. Kolikrát si viděl tvůj oblíbený film, když nepočítám porno? Ha ha ha…

Ha-ha to je dobrá otázka, ale to porno vládne ha-ha... Myslíš, že sa dá v death metale prísť ešte s niečím novým?
Samozřejmě! jsou různé mutace jako death/grind - PROPHECY, KATAKLYSM, CRYPTOPSY atd..., nebo do toho cpou HC - DYING FETUS, MISERY INDEX, heavy - IN FLAMES, SOILWORK, DARK TRANQUALITY. Teď začali death kapely opět vkládat do deathu thrash, hlavně u švédských kapel jako THE CROWN, CONSTRUCDEAD, THE HAUNTED, atd...! Například NILE, NECRONOMICON obohatili svůj death metal o egyptskou mytologií, LUCIFERION, DEICIDE, VITAL REMAINS se mohou pyšnit svou satanskou atmosférou, vždy se něco najde. Já stejně preferuji starou školu deathmetalu, kdy se sem tam lehce přehupuje do thrashu, heavy či grindu, ale hlavně je to death metal!!! Když mluvím jen o Death Metale!!! Kapely jako BRUTALITY, DISINTER, AT THE GATES, ENTOMBED, GRAVE, DISMEMBER, CARNAGE, MALEVOLENT CREATION, MORBID ANGEL, DEICIDE, atd... budou nesmrtelné!!!

Tomu verím aj ja... Ako si spokojný so životom v tvojom meste? Keby si si mohol vybrať, kde by si chcel žiť, kde by to bolo?
Já jsem spokojený v Krnově. Jsem na kraji města, kde je ticho, za barákem mám les a přitom nemám nikde nic daleko, myslím teď jako centrum, obchody, banku, kino, VHS půjčovnu, poštu, vlakové a autobusové nádraží, atd... všechno je do 10 min. chůze. Mě jinak láká žít na severu, nejlépe Švédsko nebo Norsko!!! Stále mě to tam táhne, je to jako magnet a nemohu si jinak pomoci!

Znova sa s Tebou musím stotožniť, mojim tajným snom je práve Švédsko... Čo hovoríš na napaľovanie CD a hlavne dnešné ceny CD?!
Co k tomu říct? Dají se pochopit obě strany! Na jedné straně je fanoušek, který má hluboko do kapsy a chtěl by si nakoupit spoustu CDs, které tak vychvalují v médiích, ale tíží ho ceny, které teď už přesahují hranici 600 Kč! Úplně logicky, proč si lámat hlavu, když za tu samou cenu může mít třeba 10 CDs i s barevným obalem a inlay card! Druhá strana je ta, která to vydává a platí studio, nákladné reklamy, atd... kdybych byl vydavatelem, asi by mě taky sralo, kdyby mi někdo pálil mé tituly a tím si někdo cizí, který s tím nemá nic, si mastí kapsu, tedy z toho pak nemá nic jak label a hlavně kapela. Protože tím klesne prodejnost a pro label je kapela nezajímavá a dostává logicky vyhazov! Já preferuji originály! Snažím se je vyměnit, sháním je po celém světě, přehrabuji se v bazarech, prostě dělám všechno, abych měl originál, ale za co pokud nejmenší cenu! Prostě mám rád, když poslouchám a u toho si listuji booklet a mám takový ten dobrý pocit, že jsem někoho podpořil! Doba mého mládí je pryč a tudíž se většina CDs nedá ani sehnat, takže mám něco i na CD-R, ale to jen proto, že nebylo jiné možnosti - skutečně!!! Pochopí to jen fanoušek. I přesto si dál sháním jeho originál a když si ho seženu, tak to pálené někomu dám! Je to zamotaný kolotoč, který my dva nevyřešíme. Velkou zásluhu na cenách CD hrají také dealeři. Jak je možné, že titul seženeš za 300, 350 i do 420,-, je to předse jenom ještě docela dobré, i když už přichází křeče a pak máš ten samý titul za 630 Kč. Znám distra, kde nabízí CDs za 280,-, nebo za 250,- i zahraniční alba. Chce to být jen trpělivý a nepodporovat zloděje a kupovat u správných lidí, kteří to myslí s tou podporou skutečně vážně a ne jen nahrabat! Kdysi se nahrávalo na kazety, určitě si to pamatuješ, protože každý z nás měl a má doma haldu kazet, které nakoupil třeba na Černé Louce v Ostravě. Nebýt těchto lidí, jsme tady jak 100 let za opicema, protože LP se špatně sháněli a taky kdo měl třeba 800 Kč na METALLICu "Ride To Lighting" ? Že? Pamatuji si, jak nějaké LP tady kolovalo přes stovky lidí, než se ukojili. CDs tenkrát byly jen snem každého fandy, jediné co byly, tak kazety!!! Za 100 - 130 Kč si koupil hned nahrané dva tituly, které byly docela aktuální, dobře nahrané (dotěď mi skvěle hrají), byly tam nadepsané skladby, někdy tam byla i fotka alba a mnohdy, když titul byl krátky, byly tam taky udělané tzv. dohrávky. Byla to ta nejlepší možnost pro přehled, co se dělo za "ruskou" zdí! Těm lidem nic nevyčítám a mají u mě uznání! Vem si, nebylo by nich, přijela by tady nějaká zahraniční kapela odehrát koncert a kdo by ji přišel shlédnout? Jen hrstka zbohatlíků, protože nikdo by je neznal. Tenkrát byl po metalu hlad a já chtěl všechno, kde to drhlo!!!!

Čo chystáš v najbližšej dobe, a nemusí to byť trebárs ani s IDH. Trebárs sa chystáš pokopať záhradku ha-ha...
Vydal jsem právě IN DEED HELL #17 "Slacharian"! Jasně, o zahrádku, ačkoliv mě to nebaví, se starám dobře, he he he… Brzy začne mému synovi škola, teď bude chodit do 3. třídy, to bude peklo, protože mám pocit, že se učím s ním… he he… Hele, Murphy, tobě děkuji za prostor a podporu ve tvém MORTALu! DEATHER

IN DEED HELL Magazine & Artwork
Jaromir "Deather" Bezruc
Charovska 15
Krnov 794 01
Czech Republic
EUROPE
indeedhell@seznam.cz
www.indeedhell.wz.cz

Napíšte Murphymu

Home