Home

FROWN
...zádumčivo... popudivo... romanticky...

Slovenská mutácia temne romantickej zádumčivosti driemala v kraji prešovskom, no pred časom prejavila svoj zachmúrený výraz už do druhej kapitoly... Že temno nie je o dvoch farbách, sme prebrali s Františkom Železnikom a Marianom Dráčom...

Zdravím východ Slovenska, aký máte deň?
Trochu uponáhľaný, ale OK.

Na úvod ďakujem za zaslanie materiálu "Features and Causes...", ktorý ma príjemne prekvapil. Môžeš ho predstaviť svojimi slovami...
Hlboký, temný, zádumčivý, popudivo romantický metal...

Nedá mi, no určite nebudem prvý, kto naráža na neuveriteľnú podobu s TYPE O NEGATIVE. Zrejme ste veľmi silne nimi ovplyvnení, čo cítiť hudbou, ale aj sfarbením obalu Vášho CD. Čo ty na to?
Sme veľmi ovplyvnení touto kapelou, pretože sú stelesnením všetkého, čo chceme aj my dosiahnuť.

Nebojíš sa, že budete upodozrievaní z kopírovania?
Tomu sa nedá zabrániť, pretože ten TYPE je tam počuť, ale pokiaľ tie skladby počúvaš pozorne, pochopíš, že to nie je len to, že sú tam ťahy, ktoré oni vôbec nepoužívajú. Tie skladby majú vlastný život, vlastný výraz, sú iné. Pokiaľ robíš skladby s podobnou atmosférou, tomu porovnaniu sa nevyhneš.

Aký máš názor na hudobnú kritiku? Aké reakcie chodia na Váš materiál?
Názor hudobnej kritiky nemôžeme ovplyvniť, zatiaľ sme nemali k nej vážnejšie výhrady. Tento materiál bol určený hlavne ako promo CD pre vydavateľstvá, rádia, časáky a niečo pre priateľov. (CD nakoniec vyšlo u nemeckých MOONSTORM RECORDS - pozn. Murphy) Ohlasy boli rôznorodé, od veľmi pozitívnych po tzv. neutrálne. Záporné ohlasy neboli. Väčšina bola prekvapená, že sa tu vôbec niečo také hráva. Samozrejme sú ľudia, ktorým sa viac páči naše minulé demo CD "Gift Of Suffering", ale my sme s týmto materiálom spokojní veľmi.

Kde vidíš hlavný rozdiel medzi obsahom na deme a novým albumom?
Hlavne v tom, že sme konečne dospeli do stavu, kedy hráme to, čo cítime, že robíme skladby, s ktorými sme naozaj spokojní a máme smer, ktorým chceme aj naďalej ísť. Nebolo to ľahké a nestalo sa to ani zo dňa na deň. K hraniu takejto hudby, k písaniu takýchto textov musí človek dospieť, dozrieť.

Máte už predstavu, ako bude vyzerať nová tvorba?
Tá predstava určite je. Máme tri nové veci, ale ako bude vyzerať nové CD, ktoré skladby sa tam budú nachádzať a koľko, to je otázka, na riešenie ktorej je dosť času.

Musím pochváliť aj vokálny prejav, veľmi sa mi páči. Nie je síce tak hlboký ako hlas P. Steela, ale frázovanie je takmer jeho. Bol to zámer, či je to náhoda? Myslím, že do Vašej hudby si neviem rýchlo predstaviť niečo iného...
Marianov hlas je presne to, čo kapela potrebuje a k tejto hudbe iný nejde. Hlas P. Steela sa nedá napodobniť, lebo ten je len jeden a Marian tiež.

Nedá mi to... tak volať Vás slovenský TYPE O NEGATIVE...? Práve počúvam Vašu nahrávku už asi po 9-krát po sebe, takže tá atmosféra sa mi bude honiť hlavou ešte dlho. Tá hudba sa nedá celkom pochopiť na prvýkrát... treba sa dostať viac dovnútra... čo Ty na to?
Už som to spomínal, ale musíš to počúvať viac do hĺbky. Nie je to jednoduché, no pokiaľ vydržíš, tá hudba Ti to vráti. Taktiež nie je jednoduché pochopiť texty, pretože myšlienka je hlboko vo mne.

Tiež máte vydarený zvuk. Ste spokojní s ním, alebo by ste niečo menili?
So zvukom sme veľmi spokojní, samozrejme vždy je čo meniť, zlepšiť .Určite to na novej nahrávke bude počuť.

O čom hovorí básnik v "Dreadful Moon"?
Trochu Blair Witch, trochu Bosorky - nevesty satanove, trochu spln, trochu predstava, milujem tieto veci.

Môžeš priblížiť aj ostatné texty?
Na tomto albume sú texty hlboko spojené minulosťou a prítomnosťou a trochu predstavivosťou. Niektoré časti sú mierne nadnesené fakty. Je v nich zakorenená filozofia návratu k prírode, predstava a podstata lásky, ktorá v dnešnom uponáhľanom a skazenom svete zomiera. Ilúzie, sny, myšlienky a fakty sa prelínajú do osobnej viery a pohľadu. Krása minulosti... gotika a pod. Som ovplyvnený sledovaním filmov žánru thriller. Niekedy stačí slovo, pár slov a vytvorí sa mi obraz, ktorý rozvíjam. Je to ťažké opísať.

P. Steele je známy postojom k ženám. Vy nechystáte akési "nude series" ha-ha...
Nefotíme a dúfam nebudeme. Na mne by nebolo čo obdivovať. Pete na to má, tak prečo nie?! Keby som na to mal, urobím to kvôli veľkým peniazom, ktoré mne a kapele tak chýbajú.

V štúdiu ste mali aj hostí ako Drahoš (WAYD), či Marek (SAPROPHYTE). Ako vychádzate s prešovskými bandami? Funguje spolupráca?
Spolupráca určite funguje, niekedy lepšie, inokedy horšie. Každý z nás je iný, ale necítime závisť. Keď nemôžeme pomôcť, tak aspoň neuškodíme. Bez priateľstva, pomoci medzi kapelami žiadna scéna nefunguje. Myslím, že to funguje, aj keď niekedy pociťujeme nezmyselnú závisť, neviem prečo, je mi to ľúto.

Tak budete slovenskí TYPE O NEGATIVE?
Už sme!!! Raz sme sa smiali, že budeme FROWN O POSITIVE...

Ako je to so živým hraním? Hrávate často?
Teraz hráme veľmi zriedka, jednak preto, že sme sa sústredili na promo aktivity k "Features...", t.j. získanie zmluvy so zahraničnou firmou, čo by vydala tento materiál. Druhá vec je náš klávesák, ktorý nahral posledné dve demá, potom bol v zahraničí a opäť odchádza asi na rok do Írska. Nájsť kvalitnú náhradu, je trochu ťažšie než sme mysleli, takže hráme pomenej.

A čo tak support tour s TYPE O NEGATIVE?
Sen!!! ...asi by som padol na zadok.

Ak sme na niečo zabudli, môžeš dodať...
My ďakujeme za priestor v Tvojom zine... Maj sa fajn.

Contact:
Marián Dráč
Štefánikova 21
08001 Prešov
Slovakia
Tel:++421-905 187 270

(Murphy)

Napíšte Murphymu

Home