Home

logo F.O.B.

História F.O.B.

F.O.B. - Blame?

Táborská banda F.O.B. už v Bratislave koncertovala, no mám pocit, že ich tu veľa fans nepozná. Vystúpili aj na Jim Beam Rock Feste v Rimavskej Sobote a začiatkom marca by sa mali znova objaviť v Bratislave. F.O.B. v zložení Kouč (gitara, vokál), Bendis (gitara), Corbow (basa) a Márty (bicie) vydali kazetu Blame? a teraz sa znova chystajú do štúdia. Pýtate sa na štýl? Na to už odpovedal basák TOM "CORBOW", pýtala sa Martina:


1. Ahoj chalani, ako sa dnes máte?
Corbow:
Čauky, máme se docela dobře, i když teď trochu učebně, jelikož je zkouškové období a 3/4 kapely studujou. Ta poslední čtvrtina je Kouč a fláká se na vojně, má to ale už za pár.

2. Čo má F.O.B. nové?
Corbow:
No, od doby Blame? jsme odjeli spousta koncertů a pomalu se připravujeme na další nahrávku. Půjdeme točit někdy koncem jara nebo začátkem léta. Taky jsme se možná trochu víc začli věnovat pořádání koncertů, než by se na kapelu mohlo zdát. A připravujem takové menší tour za hranicemi naší vlasti. To je ale zatím v plenkách, takže nebudu předbíhat, abych to nezakřiknul.

3. Chýbate nám v BA, kedy sa zastavíte?
Corbow:
Asi tě překvapím, ale bude to asi za nedlouho. Rýsuje se akce 7.3., takže doufám, že se uvidíme.

4. Už sa Kouč naučil, čo je to jašiť? Lebo minule povedal: Jašit? To znamená hulit? (stalo sa to dosť kultovým výrokom)
Corbow:
Ne, ptal jsem se ho, a říkal, ze si nic nepamatuje... což teda při tom stavu, jak vypadal, není nic zvláštního.

5. Mam otázku, ktorú vám pokladá asi každý: Čo znamená F.O.B.?
Corbow:
Jo, tak na to se ptá úplně každej, takže bych se divil, kdyby ses nezeptala. To je zkratka z INCOTERMS, což je mezinárodní seznam zkratek, které upřesňují spedici. F.O.B. konkrétně znamená Free On Board a volně přeloženo do češtiny, či slovenštiny: zboží vyplácené na palubu lodi v přístavu, kde se zboží nakládá. Tak... a teď si to přeber... jsme chtěli mít název, který nebude mít žádná jiná skupina na světě, ale vedle jak ta jedle… další FOB je v Japonsku :)))

6. Dokonale sa mi páči pomenovanie schizo blast metal. Kto to vymyslel? Je to úplný úlet...
Corbow:
Jo, tak to mám na svědomí já a ještě někdo z kapely, už si ale nepamatuju kdo. Hodně lidí nám říkalo, že jsme takový míchači stylů, prostě rozdvojená osobnost, tak jsme si řekli, že tu naší muziku budeme titulovat takhle.

7. Kam sa chcete ďalej posunúť? Kde sa máte v pláne presadiť?
Corbow:
No, tak určitě hráčsky, což samozřejmě úzce s kapelou souvisí. Taky bych si chtěl trošku zlepšit hlas, když teď musím řvát. Prosazovat se budeme kdekoliv to jen bude možný. Chceme hodně koncertovat. Žádný rock stars z nás už asi nebudou, ale představa zaplněnejch sálů a holek rvoucích si rodidla je krásná, ne??

8. Čo je najväčší mýtus slávy?
Corbow:
Už můj děda říkal: "Sláva - polní tráva" a asi na tom něco bude. Podle mě je to samotná sláva.

9. Čo si myslíte o SK a CZ undergrounde?
Corbow:
Jednou jsem slyšel, že pravej underground skončil s revolucí v 89, a myslím, že do jistý míry je to pravda. Mezi SK a CZ žádný markantní rozdíly asi nebudou, je ale fakt, že u vás chodí víc lidí na koncerty. :))))

10. Koho považujete za najväčšie vzory?
Corbow:
V hudebním životě je to kdokoliv, kdo hraje líp než já, konkrétně, zřejmě stejně jako u ostatních metalových basáků, Steve Harris. V osobním tak možná nějakej multimilionář. :)))))

11. Ktorý z koncertov, na ktorom ste sa zúčastnili, bol najväčší?
Corbow:
Tak to byl jednoznačně nechvalně proslulý Jim Beam Rock u Rimavské Soboty. Ten byl největším fakt ve všem. :)))

12. Spomeniete si na nejaký zvlášť dobrý koncert (fesťák), ktorý ste videli? Ako tam bolo?
Corbow:
Pro mě byl zatím nejlepší koncert NIGHTWISH v Praze, takovou atmosféru jsem nezažil. To nejde vylíčit, tam prostě musíš bejt. Sjezdil jsem toho celkem hodně, ale ještě jsem nezažil, aby celej sál měl ruce nad hlavou.

13. Ako ste vnímali Chucka Schuldinera?
Corbow:
Určitě to byl člověk, který ovlivnil spoustu dalších muzikantů. Alba DEATH a CONTROL DENIED budou asi navždy považovaný za klenoty metalové scény. Těšil jsem se na nové CONTROL DENIED, a teď se neví, co bude dál. Pro hudební svět je to každopádně velká ztráta.

14. Ako vyzerali vaše začiatky? Skúste poradiť začínajúcim kapelám, čoho sa treba vyvarovať.
Corbow:
Na začátky hraní v kapele vzpomínám hodně rád. To bylo super. Hrálo se na starý zesilovače, postavený satanví z čeho. Celou zkoušku se mydlilo pár akordů... Čeho by se měli začátečníci vyvarovat?? To těžko říci. U nás je to hlavně o přátelství, takže jsme nějaké velké problémy neměli a doufám, že mít nebudem.

15. Určite aj vy poznáte kapely, ktoré sú založené len preto, aby členovia vynikli bez toho, že by vedeli vôbec hrať (a zväčša sú práve tieto namyslené). Čo si o nich myslíte?
Corbow:
To je těžký, když je lidi poslouchaj, tak se můžem akorát užírat závistí :))) Dneska ale velkej hudební business není o tom, jestli umím nebo neumím hrát. A jestli sou namyšlený, tak je to jejich věc. Já na ně seru.

16. Veríte na horoskopy?
Corbow:
Ani ne, ale když na něj v novinách narazím, tak si ho rád přečtu.

17. A na minulé životy?
Corbow:
Těžko říct, spíš ne... nebo ano????

18. Ďakujem za rozhovor. Ešte vás poprosím o záver a kontakt pre záujemcov.
Corbow:
Taky děkujem za podporu, kdo bude mít o cokoliv zájem, ozvěte se na: Jiří Volný, Petra z Ústí 1733, 390 02 Tábor, ČR, e-mail: fob@seznam.cz, http://www.listen.to/fob, tel.:+420/361/252284.

Pozn. nový web na www.fob.cz

Napíšte Rogerovi

Home