Home

DISGORGE – Consume the Forsaken
Unique Leader, 2002

hodnotenie: 666666/10 !!!! (Fokus)

Disgorge - Consume The Forsaken

Nový album kalifornskej kultovky Disgorge mal byť pôvodne pomenovaný "Dissecting Thee Apostles" a spôsob, akým sa naň všetci priaznivci najextrémnejšej odnože death metalu tešili, nie je nutné zdôrazňovať. Osobne som mal to šťastie počuť zopár z deviatich nových skladieb naživo vo Viedni a už vtedy som tušil, o čo na novej placke týchto brutalníkov pôjde. Ako vždy, ultrasadistický megabrutálny zabijácky death/grind v najčistejšom Disgorge štýle, nastalo tu samozrejme niekoľko zmien.
V prvom rade sa chalani míľovým skokom vpred posunuli v oblasti zvuku. Ten je nádherne kryštalický, zároveň však hutný a brutálny. Čím ďalej, tým sa viac čudujem, ako fantasticky vedia Američania nazvučiť bicie. Či už si človek pustí Nile, Origin, Malignancy alebo Cinerary, bicie sú vždy tip-top a inak tomu nie je ani v prípade Consume the Forsaken. Je to ale snáď aj neuveriteľne zlepšenou hrou Rickyho Myersa (pochyboval som, či sa to vôbec dá...), ktorého týmto oficiálne zaraďujem do kategórie ´kokotov´. Skupinka sypačov ako Pete Hammoura, Derek Roddy, Dave Culross, či Kevin Talley má teda ďalšieho člena. A to teda úctyhodného!!! Ricky na novej doske oproti predchádzajúcim dvom albumom používa dlhšie a rôznorodé klepačky. Nájdeme tu klasické striedačky ala Disavowed, gorgasmovské grindy so spusteným dvojkopom, krátke "dávkované" násypy a samozrejme strednotempový groove typický napr. pre ranný Fleshgrind. Nie však iba v klepačkách, Ricky je absolútnym majstrom svojho guľometného hniezda.
Gitarová sekcia je bombastická. Diego Sanchez a Ben Merlin sa výborne dopĺňajú, vážne neviem, kde na tie nápady chodia. Ale síce asi viem... Prezradím vám tajomstvo... Nikdy som nevidel človeka skonzumovať viac vonných bylín ako práve Diego Sanchez. Celý koncept hudby nového Disgorge je oproti predchádzajúcim albumom akosi priamočiarejší, naberá však na intenzite, hneve a zúrivosti. A dostal som sa k jadru veci - tušíte správne, vokál. Mnohí, vrátane mňa pochybovali, či bude AJ Magana z rozpadnuvších Deprecated, schopný nahradiť hrdelníka Mattiho Waya. Pri prvom posluchu Fokus spadol na riť. Nielenže sa niekoľko polôh Ejdžejovho chrochtu blíži hĺbke Mattiho, ale ho do pestrosti a techniky v niektorých pasážach prekonáva. Nemusíte so mnou súhlasiť, ale je to spev, ktorý na Consume... sedí ako povestná riťulka na šerbli. Je dokonca vidieť, že AJ veľa času venoval rozloženiu a fázovaniu textu... jednoducho geniálne!! V oblasti textov nastal tiež zvrat, nová lyrika pojednáva o temných a diabolských stránkach myslenia, obsahuje veľa rúhania a ponižovania boha. To sa mi páči, vzniká tak nová kombinácia totálne chorej gore hudby a blasfemického textu. ...TOTAL ANNIHILATION OF CHRIST!!!
Nový Disgorge má nádherný obal. Na prvý pohľad sa na ňom síce nedá mnoho rozoznať, pri detailnejšom pohľade však uvidíte niekoľko démonov, ktorí si pochutnávajú na vyslovene nesympatickom poslovi nebies. Hahahaha!! Obal má ako vždy na svedomí Jon Zig, na grafike však pracoval aj Derek Boyer, známy to basák Deprecated.
Suma sumárum, presne takúto hudbu som teraz potreboval a je to azda najlepší album, ktorý som v poslednej dobe počul. Svojou komplexnosťou a kompozíciou schováva do vrecka aj Suffocation (nebite ma) a stavia sa na portál nesmrteľných a neohroziteľných klenotov žánru! Je to skutočne čistý výplach mozgu, neuveriteľne rýchle a extrémne dielo! Disgorge sú pre mňa najlepšia kapela na svete a Consume... ich hudobne, zdôrazňujem hudobne najpremakanejší výtvor. Samozrejme, nič nemá na božský Cranial Impalement. AK STE SRÁČI, NEPOČÚVAJTE DISGORGE, KURVA!!!

P.S.: Dajte si pozor na zásekovú pasáž na konci siedmej skladby... Dissecting Thee Apostles!!!

Napíšte Fokusovi

Home