Home

DESECRATED DREAMS

Túto death bandu z Liptova som už v nejakom staršom čísle Mortal zinu spovedal, no odvtedy už vo Váhu pretieklo priveľa vody a v kapele sa udialo veľa zmien, na ktoré som určite nebol zvedavý len ja. Na otázky odpovedá ten najpovolanejší, gitarista Jozzo:

Desecrated Dreams

Takže nazdar brácho, dlho sme neboli spolu v kontakte... ako sa darí v týchto teplých dňoch?
...no, je to striedavé. Keď sedím v práci, tak mi je trošku aj ľúto, ale už som s kamošmi stihol podniknúť zopár opekačno - pivových výletov na bicykloch a tie nám padli po zime veľmi vhod. Čo sa týka kapely, tak robíme rozhovor práve v čase (jún 2002), keď sa medziľudské vzťahy v kapele vyhrotili natoľko, že sme ukončili spoluprácu s bubeníkom a vrátil sa do svojej pôvodnej hard rockovej kapely, takže termín na rozhovor si si vybral vrcholne zaujímavý ha-ha. No ako som povedal, tak dôvodom odchodu nie sú hudobné, ale ľudské rozpory.

Vaše CD "Feelings Of Guilt" je už dávnejšie vonku. Ako hodnotíš jeho doterajšiu púť na metalovej scéne? Môžeš povedať, koľko kusov sa predalo a z ktorej krajiny chodia najlepšie odozvy?
CD je vonku niečo vyše roka. Reakcie chodia zväčša pozitívne a aj s recenziami nemáme byť prečo nespokojní. Jednoznačne najlepšie odozvy máme doma, z Čiech a zo sveta už chodia zdržanlivejšie reakcie, ale zatiaľ aj tie najtvrdšie reakcie pripustili, že ide o veľmi slušný debut a že sa oplatí počkať na to, čo bude nasledovať po ňom. Ak by mal niekto záujem sa o tom presvedčiť, tak na stránke www.metalage.sk sa snažia uverejniť všetky recenzie, ktoré sa k nám a firme dostanú. Čo sa týka predaja, tak my sme predali len u nás a na okolí okolo 80 CD. Na koncertoch už sa ani moc predávať nesnažíme, lebo väčšinou sú tam rozložené distrá, a ľudia jednoducho nakupujú tam. Je to logické, lebo im my s naším jedným CD konkurovať nemôžeme a myslím, že ak by mal niekto záujem o CD od nás, tak sa ozve. Ako je na tom predaj a distribúcia do sveta u Metal Age, tak to moc ani neviem...

Ako ste s ním teraz s odstupom času spokojní a ako ste spokojní s prácou Metal Age?
Ja si myslím, že s Metal Age môžeme byť spokojní. Snažia sa dodržať všetko, na čom sme sa dohodli, snažia sa expandovať a musím povedať, že spolu vychádzame veľmi dobre. Rozhodli sa pre inú stratégiu ako iné domáce firmy, a držím im palce v tom, aby boli úspešní - určite to prospeje aj našej kapele. K samotnému albumu môžem povedať, že som naň hrdý, a že sú na ňom výborné piesne. Samotné prevedenie vyplývalo z možností starej zostavy, ktorá tu podľa mňa vydala zo seba maximum. Čas ide ďalej a som presvedčený, že naše ďalšie nahrávky budú kompozične na vyššej úrovni a verím, že aj zvukovo pôjdeme ďalej. Momentálne sme v štádiu dokončovania nahrávky nového promo songu, ktorý sme nahrali už po odchode bubeníka a budeme netrpezlivo čakať na ohlasy. Táto nahrávka by mala našim fans naznačiť, ktorým smerom sme sa uberali od nahrania debutu aj keď musím podotknúť, že naše ďalšie skladby sú zasa každá trošičku inde ako tento promo singel. Takže ak bude mať niekto záujem si to vypočuť, nech nás kontaktuje - pošleme mu to maximálne za cenu média a poštovné a samozrejme to umiestnime aj v mp3 formáte na našej stránke www.desecrateddreams.sk.

Vo vašej hudbe cítiť agresiu, no predovšetkým dávate dôraz na melódie. Pôjdete týmto smerom aj naďalej?
Melódie z našej hudby nevymiznú. Sú jednoducho súčasťou môjho rukopisu. Na druhej strane sa stále pokúšam dostať do našich songov aj nové prvky, takže naše nové veci sú podľa mňa pestrejšie a hlavne rýchlejšie. Ak mám byť konkrétnejší, tak budú sa tam vyskytovať prvky brutal deathu, blacku, čiastočne aj thrashu a bude to oproti debutu okorenené klávesmi, hlavne piánom. Osobne by som sa nebránil ani grindu alebo jazzu, ale prvoradým kritériom pre použitie riffu je pre mňa jeho kvalita a to, či má tú správnu atmosféru. Ak mi napadne vhodný grindový motív a bude pasovať do kontextu skladby, tak nebudem váhať s jeho použitím. No a samozrejme chceme napriek tomuto všetkému vytvoriť album, ktorý bude kompaktný.

Ako sa pozeráš na brutálne death grindové kapely, v ktorých veľa melódií nenájdeme.
Ja osobne mám v tomto žánri pár obľúbencov, na ktorých nedám dopustiť. Moje asi najobľúbenejšie CD z tejto oblasti je MCD Suffocation - Despise The Sun. Je to fakt výnimočné dielo, plné chytľavých riffov, skvelých rytmov... No a samozrejme Morbid Angel - Domination je jedným z najlepších metalových albumov vôbec. Z ďalších kapiel mám rád Nile, Monstrosity, Hate Eternal, Necrophagist ma veľmi prekvapil a páči sa mi aj posledný Dying Fetus. Osobne si myslím, že keď je hudba kvalitná a evokuje tie správne pocity, tak nezáleží na žánri. Možno Ťa to prekvapí, ale napr. In Flames nepočúvam skoro vôbec. Poznám od nich album Whoracle, ten sa mi páči (dokonca veľmi), ale to, čo som počul potom, sa mi zdalo až veľmi podobné tomuto albumu. Na mňa je to trochu presladená muzika, ale je to vážne vec názoru. Každý má trochu iný vkus... K domácej scéne poviem len toľko, že sú tu kvalitné spolky, a že dúfam, že slovenská scéna dosiahne v budúcnosti vo svete taký rešpekt, ako majú iné zahraničné scény. S tým súvisí to aj to, že slovenské bandy si zaslúžia podporu domácich fans. Dúfam, že si tu ľudia začnú vo väčšej miere kupovať cédečká slovenských metalových kapiel a chodiť na koncerty, aby na nich usporiadatelia a kapely neprerábali. A týmto ďakujem všetkým, ktorí takouto formou podporili práve DESECRATED DREAMS.

Väčšinu materiálu na CD si zložil Ty. Čo ostatní, nezapájajú sa do tvorenia alebo sú takí leniví?
Asi mám k tvorbe ako k činnosti najkladnejší vzťah :)... Strašne ma baví tvoriť nové piesne, hlavne hudbu. Na gitare hrám rád, cvičím takmer každodenne, takže sa popritom často venujem aj experimentovaniu a vymýšľaniu nových postupov a riffov. Takto mám veľa motívov v zásobe a tie najkvalitnejšie z nich potom použijem pri skladaní nejakej piesne. Samozrejme si dávam pozor, aby atmosférou aj frázovaním do danej skladby pasoval... Osobne privítam každú konštruktívnu debatu ohľadom štruktúry skladieb aj stavby riffov. Bol by som rád, keby na nasledujúcom albume mal každý člen aspoň jednu svoju skladbu, aby bol album pestrejší. S textami je to horšie - je to pre mňa veľmi namáhavá činnosť, lebo nemám veľmi básnické črevo. Keď mám inšpiráciu, tak som schopný napísať slušný text, ktorý ide z môjho vnútra, ale vážne to nie je moja najobľúbenejšia činnosť, ktorej som sa ujal práve preto, lebo odchodom Stanka od nás odišiel aj kvalitný textár a zvyšok kapely sa na to vysral a ak som chcel tvoriť materiál na nový album, tak som musel písať aj texty. Ale v poslednej dobe Stanko začal v tejto rovine so mnou opäť spolupracovať a už stihol pre nás pripraviť pár veršov, za čo má tiež moju vrelú vďaku.

Ako ste na tom s novým materiálom? Od vydania CD už prešlo celkom veľa času. Vyjde nový materiál u Metal Age alebo sa poohliadnete po nejakej zahraničnej firme? A čo štúdio, bude to znova Exponent?
Uff, vzhľadom na ďalšie personálne otrasy je termín nahrávania nového materiálu veľmi otázny. Ja osobne zvažujem, či nebude lepšie tento materiál kompletne prepracovať - sú tam podľa mňa výborné motívy (tie najlepšie, čo som vytvoril) a bola by veľká škoda s týmto materiálom nepracovať. Chceme vytvoriť svižnú a modernú nahrávku, však mnohé naznačí už spomínaná pieseň, ktorú sme nahrali. Nemá zmysel to unáhliť... Ako prvých oslovíme samozrejme Metal Age (zmluvu sme podpísali na 1 CD), možno skúsime šťastie aj na západe, ale o úspechu nemám veľké ilúzie - ale skúsiť to môžeme. Čo sa týka štúdia, tak asi budeme nahrávať v štúdiu Kobka, v ktorom sme nahrali spomínaný promo singel. Výsledok je podľa mňa celkom slušný - povedal by som, že to znie minimálne tak dobre ako náš debut...

Desecrated Dreams

Ako dopadlo Metal Age tour?
Metal Age tour malo podľa mňa skvelý priebeh. Začiatočný koncert v Bratislave bol síce biedny, ale ostatné akcie boli výborné. Ľudia chodili v dosť vysokom počte na tieto akcie a aj atmosféra na akciách, ale aj medzi kapelami bola fajn. Som veľmi rád, že sme sa tohto tour mohli zúčastniť a rád by som si to v budúcnosti zopakoval.

A čo koncerty smerom na západ? Pokúšate osud aj touto cestou?
No odohrali sme pár akcií v susedných Čechách, ale ďalej sme sa nedostali a ani sme sa tam veľmi netlačili. Rozmýšľali sme nad tým, ako na to, ale nové personálne problémy nás trocha pribrzdili. Keď sa pripravíme na koncertovanie, tak potom začneme opäť plánovať naše vystúpenia. Najprv budeme hľadať príležitosti na Slovensku a v Česku. Na nejaké veľké cestovanie do sveta sa zatiaľ nechystáme - oplatí sa to, keď sa dohodne viac koncertov za sebou - trmácať sa niekde 10 a viac hodín v aute kvôli jednej akcii v maličkom klube, kde príde 30 ľudí sa asi veľmi neoplatí - stálo by to kopec peňazí (doprava, konzumné J) a prínos pre kapelu je diskutabilný... V blízkom okolí nám nerobí problém odpáliť svoj set aj pre pár ľudí, ktorých to zaujíma, aj keď vždy sa hrá lepšie, keď je fans veľa a bavia sa, to je jasné...

Čo hovoríš na to, že väčšina slovenských zinov zanikla?
Podľa mňa to súvisí s peniazmi - keby sa ziny viac predávali, tak by sa to zinárom možno oplatilo, ale keď má mať každé vydanie stratu pekných pár tisíc, tak sa nedivím, že sa na to zinár, ktorý to platí zo svojho vrecka, vyserie. Navyše, ak to má vyzerať slušne, tak to zaberie aj dosť času a úsilia... No preto treba vyzdvihnúť tých, ktorí to napriek tomuto všetkému robia - zaslúžia si uznanie a podporu!

Aký máš názor na webové ziny a vlastne celý internet?
Veľmi rýchle a veľmi pohotové. Pre človeka s prístupom na internet je to výborná alternatíva. Ocenil by som častejšie aktualizácie ohľadom rozhovorov aj recenzií a som presvedčený, že sa to bude zlepšovať. Niektoré servery majú napr. aktualizácie noviniek dosť často a priznám, že tieto webziny navštevujem najčastejšie. Internet je neprehliadnuteľný fenomén, ktorý nesmierne uľahčuje prístup k informáciám. Ohľadom komunikácie s okolím má pre našu kapelu tento spôsob zásadný význam.

Čo nového v Mikuláši? Chlastá sa tam stále?
Ale áno... Som spoločenský človek a po pracovnom týždni, v ktorom pendlujem medzi prácou, gitarou atď. sa rád uvoľním v spoločnosti priateľov. Piatkové resety nie sú zvláštnosťou, skôr pravidlom...

Pôjdeš voliť? Aký máš názor na Slovensko a hlavne slovenských politikov? Si za vstup do NATO?
Voliť sa chystám, aj keď momentálne neviem koho. Viem, koho voliť nebudem. Patrím medzi tých ľudí, ktorých nenadchla ani predchádzajúca, ani súčasná vláda. Normálne až závidím voličom maďarskej národnosti, ktorých politickí reprezentanti asi najviac uspeli pri realizácii svojej politiky, ale ktorých ja ako Slovák z princípu voliť nemôžem a nebudem. Uvidím, čo na mňa, ako na voliča, politici vytiahnú v predvolebnej kampani. Osobne so vstupom do euro-atlantických štruktúr súhlasím, aj keď to asi spočiatku bude pre nás ťažké, ale osamotení toho asi moc nezmôžeme a z dlhodobého hľadiska je to pre nás podľa mňa výhodnejšie.

Chystáš sa niekde na dovolenku alebo budete chlastať na Liptovskej Mare?
Nemám v pláne žiadnu návštevu prímorských letovísk ani nič podobné. Dúfam, že sa mi z práce podarí uvoľniť aspoň na pár dní a rád by som podnikol zopár výletov po horách, za starými kamošmi, navštívil nejaký festival atď. Osobne som v kempe na Mare nebol už pekne dlho, ale cyklotúry kamošov po okolí a aj okolo Mary tu nie sú výnimkou a často sa na podobné akcie nechám zlákať a chalani vedia, že so mnou môžu v tomto smere počítať, keď mám čas. J

Dík za pokec, želám veľa dobrého a maj sa fajn...
Rovnako aj ja ďakujem za záujem o DESECRATED DREAMS a za fajn otázky. Verím, že čitatelia sa čo nevidieť s našou hudbou zoznámia (ak tak už neurobili)... Držím palce so zinom, prajem veľa úspechov!!!!

Napíšte Murphymu

Home