Home

KULTÚRA

Posledný deň v marci bol venovaný v DK Dúbravka (podľa plagátov „Doombrafka“, na čo si už fanúšikovia zvykli) rôznym odrodám metalu. Vstupenku ste si mohli kúpiť za priemerných 50,- Sk a začiatok bol ohlásený na 18,30 hod., ale ako väčšinou sa začalo asi o siedmej alebo pol ôsmej večer.
Fanúšikov sa zišlo menej ako na českú blackovú legendu Root, ktorá tu vystúpila minulý rok v decembri, ale stále to bol priemer a v podstate klasická zostava. Prišli pozrieť aj bratislavské kapelky ako napríklad Galadriel. Kapely hneď vybalili svoj materiál a aj sa dosť kupovalo. Nášivky, tričká, mikiny, kazety, videokazety aj cédečká.
Čo sa týka zvuku, neviem, či bolo potrebné vymeniť kvalitu za pocit sily, brutality a agresivity. Zvuk bol totiž prehnane hlasný a jednotlivé nástroje sa zlievali.
Prví sa predstavili AENEAS, progresívny metal z Lučenca. Musím uznať, že ich jednotlivé prvky boli veľmi dobré, originálne a zaujímavé, čo sa nedá povedať o veľa kapelách, a tak je tento jav pomerne vzácny. No ako celok to nepôsobilo na mňa dobre a hlavne imidž chalanov pôsobil rušivo. Nemám nič proti zmene imidžu, ani nehovorím, že je nejako dôležitý v bežnom živote, ale keď už vyjdem na pódium, tak si aspoň kúpim akékoľvek čierne oblečenie. Nebudem pôsobiť tak rušivo, ako keď si oblečiem svetlomodré rifle a biele tenisky.
Ďalší vystúpili známi bratislavskí symfonicko – power metaloví CRUSADER. Ich show je povestne kvalitná, famózna a mystická. Pôsobili v rámci možností dokonalo. Podľa môjho názoru a na môj vkus bol vokál príliš rockový až heavy metalový.
No a konečne hviezdami večera boli trenčianski DEPRESY, ktorí tu predviedli dokonalý atmosférický death metal. Boli naozaj vynikajúci, ich show sa môže porovnať s Crusaderom. Vyzdvihujem najmä celkom rýchle bicie. Samozrejme, že neboli také, ako hráva povedzme Holloshman z Dementoru, ale na tento štýl boli výborné. Vokál bol dobrý, typicky deathový growling. Ocenila som aj perfektnú súhru gitár. Depresy dobre zvládajú kombináciu atmosferiky a brutality. S Depresy prinášam rozhovor, ktorý sme urobili s gitaristom Romanom po koncerte hneď, ako sa „aklimatizoval“. Čo, musím uznať, netrvalo dlho. Na chalanov môžem prezradiť, že sa nehrajú na veľké hviezdy a ak o nich prejavíte záujem, radi sa s vami porozprávajú.


Home

DEPRESY

Predstav mi svoju kapelu.
Dirt – gitara, Dragan – vokál, Elevo – drums, Šimi – gitara. To je všetko.

Vaše cédečká?
Máme už dve cédečká. Teraz (už to bude skoro rok) sme vydali druhé. Prvé bolo A Grand Magnificence, druhé je teraz Sighting. Prvé vyšlo v podobe mini CD, na ktoré sme zaradili bonus a ešte staršie nahrávky z ’95, takže v podstate má dohromady nejakých 51 minút hudby. Posledná nahrávka Sighting obsahuje 8 skladieb s celkovým časom asi 37 minút.

Zarábate na tejto hudbe?
Jasné, sme „pracháči jak hovado“. Ťažké prachy v tomto idú. To je biznis...

Robíte aj niečo iné?
Všetci sme zamestnaní. Okrem Dragana, ten je nezamestnaný.

Čo napríklad robíš ty?
Robím vedúceho predajne s hudobnými nástrojmi v Trenčíne.

Všetci ste z Trenčína?
Všetci.

Čo ťa uspokojuje na tejto hudbe?
Všetko. Je to spôsob mojej realizácie. Neexistuje zatiaľ pre mňa lepší hudobný štýl, ktorý by dokázal presvedčivo vyjadriť toľko tých brutálnych emócií, mystiky, temnoty, čiernej romantiky.

Koho máte ako vydavateľstvo?
Vydávame u českých Shindy prod.

Ste s nimi spokojní?
Určite. Za všetkým stojí jeden človek, ktorý to robí dosť profesionálne a pritom ešte stále nestráca svoju undergroundovú podstatu. Sme veľmi spokojní s tým, čo robí pre nás ako pre kapelu a myslím, že aj on je zase spokojný s tým, ako sme mu ako kapela pomohli trochu zveľadiť jeho vydavateľstvo. Určite by do nás toľko neinvestoval, keby sa mu to nejako nevrátilo. Spokojnosť je obojstranná.

Ako akú hudbu vás vydavateľstvo hodnotí?
Škatuľka pre fanúšikov je mystický okultný death metal, ale pre mňa je to temná hudba.

Teda súhlasíš s tým, ako vás hodnotí alebo nie?
Mne je to v podstate jedno. Súhlasím s tým a ani sa tomu nebránim, aj keby ma nazvali disko. Je mi jedno, čo hovoria ľudia.

Čo máš rád okrem hudby?
Svoju manželku.

Si ženatý?
Jediný z kapely.

Povedz mi niečo o nej.
Je dobrá, fantastická, najlepšia na svete, veď keď je to moja manželka.

Vybral si si najlepšie, áno?
Jasné, som spokojný.

Akú máš vieru?
To by sme sa bavili celý večer. Ono je to dosť osobné, o tom sa ťažko rozpráva. Vždy v zinoch chcú odo mňa, aby som povedal filozofiu kapely.

Tak povedz za seba.
Snažím sa žiť v súlade so svojím okolím. Keby som to mal povedať zjednodušene, snažím sa zveľaďovať odkaz hermetickej tradície, snažiť sa preniknúť za podstatu veci. Všetko v našom živote má význam. Snažíme sa odhaliť pravú podstatu vecí, ísť trošku do hĺbky, a to sa odráža aj v samotnej hudbe.

Čo je najhoršie na tejto práci?
Takéto koncerty (smiech). Ja nerád cestujem a na týchto koncertoch býva väčšinou naprd zvuk. Ale hovorí sa, že vždy sa dá učiť, vo všetkom je kus kreativity, takže ono to bude mať nejaký význam. Ale nie, v podstate mi nevadí nič, len to, že nemáme dosť peňazí, aby sme si mohli zaobstarať slušný aparát a mohli si to zvučiť sami.

Čo poradíš mladým začínajúcim kapelám v tomto štýle?
Aby mali veľa trpezlivosti. Určite veľa skúšať. My, keď sme začínali, mali sme nejakých 16 rokov...

...a teraz?
Teraz mám 25.
Neprichádza to všetko z roka na rok. Vidím to tak, že všetky tieto mladé kapely by chceli po dvoch-troch rokoch preraziť v zahraničí, zarábať kopu peňazí. Ale o tom tá hudba nie je, a zvlášť death metal. To sa odzrkadľuje v tom, že veľa kapiel z toho obdobia, keď sme začínali my, už neexistuje alebo hrajú nejaké iné štýly. Neviem, či to bolo z ich strany nastúpenie na death metalový trend, alebo stratili vieru v death metal. Musí byť človek pre to zapálený, hlavne veľa trpezlivosti, veriť tomu, čo robíš, lebo nedá sa jeden rok hrať death metal, druhý začať s grungom a tretí rok hrať niečo úplne iné. Takémuto vyjadreniu neverím.

Spája sa death metal so satanizmom?
Ja myslím, že dosť sa spája, ale v podstate mne je to ukradnuté, lebo všetky viery sú dosť zväzujúce. Na toto mám taký názor, že každú vieru treba preskúmať, transcendentovať a ísť ďalej. Učiť sa dá zo všetkého a celý život, netreba sa obmedzovať len na jednu vieru.

Aké ženy sa ti páčia?
Všetky; hlavne, aby dýchala (smiech). Ja mám rád vo všeobecnosti ženské pohlavie.

A čo také feministky?
Ja si myslím, že feminizmus v dnešnej dobe je na ústupe. Asi to bol tiež len určitý trend. Tie ženy chceli poukázať na svoje práva, ale podľa mňa je to zbytočné, veď v súčasnosti sú ženy na takom istom postavení ako muži a je zbytočné sa tu oháňať nejakým feminizmom. Myslím si, že dnešná civilizácia je už dosť pokročilá a rozumná, v tomto ohľade. Neviem, ja sa tým nezaoberám.

Pozeráš nejakú televíziu?
Áno.

Akú stanicu máš najradšej?
Najobľúbenejšiu stanicu nemám. Pozerám všetko, na čo sa dá pozerať. Ale keby som mal povedať, tak asi Max 1, dokumenty, prírodopisné filmy, a potom ešte ČT 2.

O čo sa ešte zaujímaš mimo hudby (dejiny...)?
Vo všeobecnosti o filozofiu.

Ktorú máš najradšej?
Nerozoznávam to. To je ako s náboženstvom. Zaoberám sa tým všeobecne, zo všetkého sa dá čerpať, všetko sa to snažím prevteliť, aby mi to pomohlo na mojej ceste poznania.

Študuješ filozofiu ako takú, jej dejiny?
Nie, možno, že je to divný prístup, ale ja si beriem len to, čo potrebujem. Nie som prehnaný študent len jedného smeru. Zaoberám sa všetkým všeobecne.

Aké máš vzdelanie?
Mám maturitu ako predavač a výučný list ako automechanik.

Robil si niekedy v tomto obore?
Automechanika som nerobil, ani robiť nechcem, pretože ma to nebaví. A predavača robím stále.

Ja ti ďakujem.
Čau a nech sa gympláci pobavia.

contact: planéta Merkúr (ale nie...)
DEPRESY, Roman Špatný, Šafárikova 20, 911 08 Trenčín

Napíšte Rogerovi

Home