Home

CINERARY – Rituals of Desecration MCD
Deepsend Records 2001

hodnotenie: 9,25/10 (Fokus)
hodnotenie: 9/10 (Roger)

Americkí Cinerary v undergrounde nie sú neznámym pojmom. Naopak, kapela vznikla premenou formácie Incestuous, ktorí sa v minulom roku prezentovali minialbumom „Brass Knuckle Abortion“. Po odchode niektorých členov Incestuous, medzi ktorými bol aj známy trhač blán z kapely Gorgasm Derek Hoffman, sa spevák Matti Way (ex-chrochtač kalifornských Disgorge) a gitarista Dan „Wrench“ Louise rozhodli vo svojich záhrobných aktivitách pokračovať. Pre Matiho nebol problém osloviť bývalého hudobného kolegu z Disgorge Rickyho Myersa, ktorý obsadil post bicích. Basy sa nakoniec ujal Jamie Bailey z kultových Brodequin.
O čo však v hudbe Cinerary ide? Nekompromisný brutálny nášup v rýchlych a stredných tempách zahraný s precíznosťou vlastnou pre všetky kapely, z ktorých členov Cinerary pozostáva. Podladený hutný zvuk gitár, ktoré sú však zrozumiteľné a čisté ako čerstvo napadnutý sneh, dopĺňajú intenzívne klepačky a breaky, ako aj skutočne extrémny vokálny prejav Mattiho. Takéto chrochtanie sa skutočne nepočuje každý deň. Doprovodné spevy spáchali všetci ostatní členovia kapely a poslucháč si môže vychutnať malý bonus v podaní spevov bubeníka bohov Deeds of Flesh Mika Hamiltona. Celkový dojem z počúvania Cinerary samozrejme miestami vzbudzuje feeling Disgorge, Gorgasm alebo trebárs newyorských Malignancy. Napriek tomu však celkový zvuk a koncepcia počinu pôsobí veľmi originálne a osviežujúco. Texty Cinerary sú zamerané dosť netradične a upriamujú sa na temné, priam diabolské stránky ľudskej existencie. Najväčšou peckou je pre mňa skladba „Hung by intestines“. Z kompozičnej stránky je to skutočne nefalšovaný kus úprimnej agresie, ktorá by premenila aj pápeža na masového vraha.
Slovo Cinerary v angličtine označuje spopolnené pozostatky nebohého. Ich hudba však tento pojem zhmotňuje spôsobom, ktorý by bežnému človeku mohol spôsobiť srdcový kolaps alebo psychickú traumu. Ak sa chlapci rozhodnú s kapelou pokračovať, môžu sa death metaloví gurmáni tešiť na ďalšie lahôdky.
www.violatedrot.com/cinerary/

Napíšte Fokusovi

Home