Home

RASTAFARI & REGGAE

www.marley.host.sk

Sláva reggae spolu s Rastafari rastie. Nezhasla ani po smrti superstar reggae, Boba Marleyho. Ba naopak. Dnes je reggae známe po celom svete. Rastafari kje na karibských ostrovoch vierou, ktorú vyznáva až 200 000 členov. Reggae spolu s rasta preniká aj na Slovensko a Česko.

SPOMIENKY NA LEGENDU REGGAE
Reggae sa väčšinou spája so životom Boba Marleyho. Marley bol synom britského vojaka a Jamajčanky. Narodil sa 6. februára 1945. Keď mal 12 rokov, presťahovali sa do hlavného mesta Jamajky - Kingstonu, do chudobnej časti Trench Town. Tam veľa hral a strašne miloval futbal. Bol jeho druhým najväčším koníčkom po muzike.
V roku 1960 spolu s Bunny Livingstonom a Petrom Mackintoshom založili kapelu Wailing Wailers. V neskoršom veku Marley obdivoval muziku slávnych amerických spevákov ako Curtis Mayfield a Sam Cook.
V roku 1975 v rozhovore s novinárom Fikishom Cumbom v New Yorku Marley o svojej hudbe povedal: "Môj štýl je roots music. Je to životný štýl. Má obrovskú silu, ktorá upokojuje moje pocity viac, než akýkoľvek iný hudobný štýl. Reggae nepotrebuje veľa svetelných efektov. Môže pôsobiť všade, aj v lese, aj na horách. Je to celkom prirodzená hudba."
V roku 1966 sa Bob oženil s Ritou Andersen - členkou svojej kapely. Vtedy odcestoval do USA za matkou. Presťahovala sa tam. V Štátoch bolo obdobie veľkých politických aktivít a opozície proti vojne vo Vietname. To ovplyvnilo i Marleyho život. Nechal si narásť vlasy, ktoré si zaplietol do dredov. Sú symbolom viery Rastafari.
V začiatku 70-tych rokov Marley skladal reggae - spomalená verzia štýlu starších tanečných hudieb, ako je ska a bluebeat. Voľné a relaxačné rytmy reggae zosúladil s politickou atmosférou vtedajšieho obdobia. Touto hudbou sa hlásil k voľnej láske. V roku 1971 skupina Wailers odcestovala do Londýna, ktorý sa v 60-tych rokoch pokladal za centrum kultúry mládeže. Tu ich však čakali samé nepríjemnosti, a preto sa vrátili na Jamajku.
Chris Blackwell, biely Angličan, riskoval 8000 libier na vydanie prvého albumu ešte skoro neznámej skupiny. A bola to riadna bomba.
www.marley.host.skHoci Bob Marley nikdy nepredal vysoký počet nosičov, jeho hudba veľmi ovplyvnila ďalších muzikantov. Práve na začiatku svojej kariéry jeho pesničky spievali Eric Clapton (I Shot The Sheriff) a Barbra Streisand (Guava Jelly).
Povesť Marleyho vzrastala a v roku 1976 mu vyšiel album hitov i v USA.
V roku 1976 sa vrátil z Ameriky na Jamajku. Blížili sa ďalšie voľby a Bob chcel koncertovať. Vláda Michaela Manleyho mala problémy. Dva dni predtým, ako sa mal uskutočniť prvý koncert, ozbrojenci vtrhli do Marleyho domu a zranili niekoľko osôb. Našťastie nik nezomrel.
V roku 1980 bola situácia na Jamajke zlá. Vyzeralo to tak, že vypukne občianska vojna. Marleyho brali ako osobu, ktorá pomôže vláde Manleyho. Málo z ľudí však vedelo, že Marley je chorý a trápi ho zákerná rakovina. Zomrel bez toho, aby videl svoju Afriku. Stal sa však inšpiráciou pre potláčaných ľudí vo všetkých oblastiach sveta. Hovoril: "Nepočuli ste, čo JAH (Boh) hovoril? Kým vládne filozofia, ktorá uznáva rasovú nerovnoprávnosť, nikto nie je slobodný. Večný Boh hovorí: Pozrite sa, odkiaľ prídem - z Afriky..."
Po smrti Marleyho mŕtve telo uložili v protestantskom kostole, ktorý sa nachádza na Maxfield Avenue v Kingstone. Kňaz v tomto kostole pri smútočnej ceremónii povedal: "Dnes sme sa zišli z rôznych častí sveta, aby sme svoju lásku a úctu vzdali nášmu bratovi Berhane Selasie (Svetlo sv. Trojice) - kresťanské meno Boba Marleyho. Bob Marley nazomrel, iba spí. Môže nás však potešiť myšlienka na vzkriesenie všetkých a nádej večného života."

www.marley.host.sk

Viera rastamanov začala na karibských ostrovoch Jamajky v 30-tych rokoch. tento názov pochádza z mena etiópskeho kráľa Ras Tafariho (Haile Selassie), ktorého v tom období korunovali. Ras v etiópskom národnom jazyku (amharčine) znamená Pán a je to tiež titul, ktorý nosia členovia kráľovskej rodiny v Etiópii. Tafari je rodné meno kráľa Haile Selassie I., ktorý vládol v Etiópii medzi rokmi 1930-1974. Prívrženci "rastafarizmu" veria, že Selassie je Boh, hoci kráľ zomrel v roku 1975 po vojnovom prevrate.
To, že etiópsky kráľ sa stane Bohom, predpovedal Jamajčan Marcus Garvey. Práve ten povedal, že všetkých čiernych ľudí oslobodí čierny Boh. Tvrdil, že kráľ je Mesiáš, ktorý pochádza z rodu izraelského, kráľa Šalamúna, podľa legendy, kráľovnej zo Sáby,...
Toto proroctvo bolo základom rastafarizmu (hnutie Ras Tafari), ktoré zakladali a rozširovali známe osobnosti. Pôvodný rozširovateľ rastafarizmu bol Howell, misionár, ktorý bojoval na území Afriky. Dlho pracoval aj v Severnej Amerike. A tam bol rasizmus silný!
V rozhovore pre televíziu s Gil Nobelom na WABC - TV (stanica v New York City) v roku 1980, Marley vyjadril svoju oddanosť "rastafari".
-Mnoho ľudí nevie, čo vlastne rasta znamená. Ako by ste to vysvetlili?
www.marley.host.sk"Kristus sľúbil, že sa vráti na Zem o 2000 rokov. Keď sa vráti, bude sa nazývať Kráľ kráľov, Pán pánov, víťazný lev kmeňa Judah. Ja potrebujem útechu, preto hľadám, či je medzi nami Boh, ktorý má potomstvo kráľa Šalamúna a Davida. Hľadal som všade, aj v Etiópii, aj v Nemecku, lebo nie som predpojatý. Videl som však iba jednu osobu, ktorá nosí toto meno v Etiópii, Kráľa kráľov, Haile Selassieho, Pána pánov, víťazný lev kmeňa Judah, cez potomstvo kráľa Šalamúna a Davida, ako je napísané v Biblii... Hvorí sa, že King James vydal Bibliu, ak je to tak, podľa môjho názoru ju James nevydal v prospech čiernych ľudí. Mali sme zjavenie. Videli sme Haile Selassieho, potomka kráľa Šalamúna a Davida, teda On je ten naozajstný Kristus, ktorý sa vrátil. Meno Haile Selassieho je Rasta, preto aj my sa tak nazývame."
Medzi rastafarmi sa vyskytujú mešie rozdiely, ale všetci uznávajú kráľa Haile Selassieho a pokladajú ho za Mesiáša. Majú láskavú dušu, ktorá ich spája. Marley hovoril: "Overcome the devils with a thing named love" - prekonávajte diablov vecou, ktorá sa nazýva láska. Podľa neho Rasta znamená "statočnosť".
www.marley.host.skPre mnohých rastamanov je Etiópia zasľúbená zem. Zion, kam sa vrátia čierni ľudia zo západných krajín, kde boli exilantmi.
Rastafari je spôsob života, ktorý nepredstiera sociálne slobody. Je založený menej materialisticky, tzn. byť vo svete, ale mu nepatriť.
Hudba je nepochybne najznámejší prejav rastamanov. Synkopovaný hlas Jamajky, jednoklapkový úder roots-rock-reggae sa pokladá za uznávanú muziku 80-tych rokov. Reggae je fundamentálna fúzia meto, calypso, soul, rhythm&blues a jazz, popremiešané s najväčším dôrazom na úder pevného rock bassu. Muzikanti sú pôvodne rastamani. Reggae sa stáva svetoznáme. Je odkazom mystickej hudby ostrova. Podľa Boba Marleyho "reggae je hlas, vyjadrujúci smútok Afričanov a túžbu po zjednotení". Tiež dodal: "Aké by bolo pekné pred Bohom a človekom vidieť všetkých Afričanov - Afrika unit."

(Getnet Tamene Kassa, pre MaxiSuper)

Home