Home

Bratislavské metalové dni vol.I
Bratislava DK Dúbravka, 8. apríl 2005

Locomotive
Sanatorium
Pyopoesy

Na tento večer som sa veľmi tešila, lebo v Bratislave už dlho koncert nebol. A ešte dávnejšie som bola v Dúbravke. Dúfala som, že tu uvidím kopec ľudí a tak sa aj stalo. DK Dúbravka nás vítala novým spôsobom vstupu a dvomi biletármi. Na poschodí čakalo ďalšie prekvapenie: projekcia videoklipov a čapované pivo, no a posledné bolo v sále, kde boli dve plátna nad pódiom (väčšinou ukazovali logá kapiel a rôzne iné grafické doplnky). Čo sa týka nepríjemných prekvapení, nedorazila Dogma Inc. Mohlo byť okolo ôsmej, keď začali svoj set banskobystrickí Pyopoesy. Zvuk (a to celkovo) bol občas povážlivý a pomerne často sa menil (akoby ho zvukár stále hľadal?). U Pyopoesy vyzdvihujem bubeníka. ktorý je o 2 triedy lepší ako zvyšok kapely. Ich štýl hudby nemusím, a tak som radšej odišla ku klipom a ľuďom. Ale to nebol hlavný dôvod môjho odchodu. Chalani v úvode koncertu oznámili, že sa tešia, že tento koncert vyšiel práve na pohreb "toho zdochliaka Karola Wojtylu". Množstvo ľudí z publika pobúrene zareagovalo, no mám pocit, že každý si chcel udržať imidž "strašného metalistu, ktorého nejaká cirkev predsa nemôže rozhodiť". Keď na pódium vyliezli Sanatorium, situácia sa opakovala s pridaním originálneho titulu "ten chuj". Neskôr po koncerte som pochopila, že Belovi išlo skôr o politiku, ale bohužiaľ sa naše názory absolútne nestretli.
(Neviem, či niekoho zaujíma môj názor, ale hádam každý vie, že sa zrovna v nejakej viere či cirkvi nevyžívam. No Karol Wojtyla bol človek, ktorý pre nás všetkých urobil veľmi veľa. Tvrdo bojoval a stál pri páde dvoch zverstiev: fašizmu aj komunizmu. Bol to cnostný človek, možno až príliš konzervatívny, ale všetko robil z vlastného presvedčenia a skúseností. Jeho život nebol ľahký a takou nebola ani jeho smrť. Bol prirodzený a svoju silu ukázal aj na sklonku svojho života. Bol prvým "mediálnym" pápežom, stretával sa s ľuďmi a iné náboženstvá neodsudzoval. V každom prípade absolútne odsudzujem ľudí, ktorí si nevážia iných, či už pre nich niečo spravili alebo nie. Tešiť sa zo smrti druhého môže len ten, komu zosnulý ublížil. Mrzí ma, že dojem z koncertu mi pokazili prejavy primitivizmu, aké by som čakala iba na náckovskej akcii.)
Čo sa týka vystúpenia Sanatoria, pre mňa bola prekvapením druhá gitara, ktorú ovládal Lukáš z Eternal Bleeding. Aj keď gitary často hrali to isté, Sanatoriu to len pridalo. Dnešné vystúpenie sa mi páčilo viac ako napríklad to v Žiline, keď nemohli vystúpiť Pyaemia a Disavowed.
Nádherným osviežením večera boli Locomotive. Ich hudba nie je ničím zložitým (a vlastne to ani metal nie je), ale na pódiu i v publiku vyvolávajú skvelú atmosféru a ich vystúpenie sa mi páčilo, aj keď som ho nemala možnosť vidieť až do konca, pretože začali veľmi neskoro. Navyše sa témy úmrtia pápeža dotkli veľmi ľahko, s úctou a inteligentne. Nepotrebovali ani menovať. Týmto chcem teda chalanom poďakovať, že neskĺzli do mainstreamu a primitivizmu.

12.4.2005

(Roger)

Napíšte Rogerovi

Home