Home

Anti-X-mass
Viedeň, Planet Music, 15. decembra 2002, vstup 29 EUR

Six Feet Under
Immolation
Marduk
Impaled Nazarene
Hate Eternal
Dying Fetus
Ragnarok
Macabre

Anti-X-Mass Prvním opruzem na této akci bylo, že jsem již dopředu věděl, že DYING FETUS, na které jsem se těšil nejvíce, z důvodu nahrávání nové desky odřekli účast. Druhým mega opruzem byl fakt, že jsem se spoléhal na informace z českých metalových webů a na koncert jsem dorazil po 20:00, kdy jsem se domníval, že akce začíná, místo v 16:00, kdy začínala ve skutečnosti. A poslední finální bullshit, byl přístup organizátorů, tedy agentury Planet Music, cena lístku totiž po téměř pěti hodinách trvání koncertu, byla v plné výši – 29 Euro.
Zkurvenému bohu a všem prdelím žel, jsem tedy shlédl pouze tři poslední kapely, s tím tedy musíš, milý čtenáři, vystačit, stejně jako já. Nebudeš ovšem zklamán. Tak tedy do sálu vcházím, zrovna na IMMOLATION, kteří zrovna podporují novou desku „Unholy Cult“. Na pódiu dominuje zpěvák/basák, s ukrutnou hřívou splývající až pod zadek. Co se hudby týče, bohužel byl jejich typicky zahuhlaný zvuk ještě zahuhlanější, tudíž v té rychlé smršti bylo jenom málo rozumět kytarám. Vévodil zpěv a bicí. Naštěstí si na sólové partie kytaristi vyhodili bustry, takže jsem si vychutnal alespoň ty melodie. New Yorčané hráli slabou půl hodinku, sotva jsem nasál atmosféru jejich klasického přednesu, už byli pryč.
Na pódiu se kumulují figurky s warpainty a corpse painty na tvářích, přichází uctívači boha slunce, neboli MARDUK. Předesílám, že nejsem zrovna skalní fanda black metalu, tudíž různé teatrální pózy a šklebení pro mě nejsou důležité, zajímala mě především hudební stránka. Pokud srovnám jejich vystoupení s jejich nahrávkami, tak naživo jim chyběla ta mrazivá a ponurá nálada. Byl to sice rychlý nátěr s pekelným vřískotem, ale spíš to ve mně vzbuzovalo atmosféru ostrého rokenrolu, než nějaké ukrutně hutné a z podzemí se valící černoty. Zpěvák si naštěstí nehrál na nějakého zlého strašáka, ale působil jako docela veselá figurka, i když jeho předloktí pokryta hřeby a Vlad Tepes vytetovaný přes celé rameno vzbuzovali respekt. Klidně mohli svůj set o troch zkrátit, celistvost jejich vystoupení byla přervána častými pauzami, při kterých nabírali druhý dech. Zřejmě už hoši stárnou.
Po dlouhém zvučení na pódium přichází dredatý Chris Barnes, ano jsou tu hrobníci SIX FEET UNDER. Jak hodnotím závěrečný set tohoto večera? Samými superlativy. 100% zvuk a čitelnost, každou skladbu jsem rozpoznal hned při prvních tónech. Skvělá a pozitivní atmosféra. Chris je skutečný death metalový rastaman. Předává lidem svoji vizi života a oni ji chtějí. Teď k jeho hlasu. Dovolím si říci, že je to nejbrutálnější growling, jaký jsem v death metalu slyšel! Ano, skutečně vám nakope řiť a nejde jenom o brutalitu. Většina growlerů se tváří hrozně zle, při vystoupení sebou všelijak klátí a je na nich znát, jak jim to dává zabrat. Nikoliv však Barnes. S úsměvem na rtech a s nevídanou lehkostí drtil všechny přítomné absolutně záhrobní hloubkou svého hlasu a ještě si u toho s nimi stihl podávat ruce a dělat všelijaké gesta a opičky. Hudba SIX FEET UNDER je sice nekomplikovaně jednoduchá, na druhou stranu ovšem perfektně zapamatovatelná a uchopitelná. Na zapaření to nejlepší, co může být. Došlo na všechny alba, z coverů dominoval „Tnt“ od AC/DC. Reakce publika byla frenetická. Atmosféra blížících se Vánoc a zrovna nadělujícího vyhuleného, dredatého Ježíška pohltila všechny přítomné. Skvost nad ostatní čnící. Jedno je jisté, byl to jeden ze tří nejlepších koncertů letošního roku, po Obscene festu a Cannibal Corpse. Na závěr poděkování domácímu undergroundu, díky, že nejste businessmani jako Planet Music!!!

(xaldax)

Napíšte xaldaxovi

Home